KL Warschau trafi do podręczników

IPN popiera ideę budowy pomnika poświęconego ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego w stolicy

Nowe stanowisko IPN w sprawie Konzentrationslager Warschau, podpisane przez prezesa Instytutu prof. Janusza Kurtykę, otwiera drogę do uczczenia pomnikiem tysięcy warszawiaków – ofiar KL Warschau, oraz pozwala na wprowadzenie tego skazanego na zapomnienie obozu zagłady do podręczników historii.
W oficjalnym stanowisku podpisanym 26 października br. przez prezesa Janusza Kurtykę IPN stwierdza, że rezultaty toczącego się od 1974 r. śledztwa w sprawie KL Warschau i uchwała Sejmu RP z dnia 27 lipca 2001 r. stanowią wystarczającą inspirację do budowy pomnika ofiar Konzentrationslager Warschau. Tym samym IPN, w ślad za Sejmem oraz Radą Warszawy, poparł ideę budowy w stolicy pomnika, przecinając pojawiające się w poprzednich latach w mediach wątpliwości co do stanowiska tej instytucji.
W dniu 20 listopada 2006 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej z reprezentantami Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu – KL Warschau oraz Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady – KL Warschau. Podczas tego spotkania kierownictwo IPN potwierdziło poparcie dla budowy pomnika pomordowanych w KL Warschau. Prezes IPN skierował także pismo w tej sprawie do obu Komitetów.
Przedstawiciele Instytutu poinformowali na spotkaniu, że w ciągu
6 miesięcy opublikowany zostanie szczegółowy raport, zawierający analizę i dokumenty dotyczące funkcjonowania KL Warschau, opatrzony mapami i zdjęciami dokumentalnymi. IPN zaprosił sędzię Marię Trzcińską do opublikowania swojego opracowania w ramach tego raportu. Sędzia Trzcińska prowadzi badania nad KLW od 32 lat (od 1974 r. jako sędzia GKBZpNP, a od 1996 r. – jako historyk). Jest autorką pierwszego obszernego opracowania na temat tego obozu, opartego na materiałach ze śledztwa. To jej badania sprawiły, że pamięć o KL Warschau – niemieckim obozie zagłady w stolicy Polski – nie uległa zatarciu mimo zabiegów niechętnych środowisk polskich i zagranicznych.
Małgorzata Goss


Stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie Konzentrationslager Warschau

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 lipca 2001 roku upamiętnił ofiary KL Warschau, składając hołd(…)tysiącom mieszkańców Warszawy, którzy w wyniku okupacyjnych działań Niemiec hitlerowskich ponieśli męczeńską śmierć.
W uchwale tej Sejm RP(…)ku przestrodze i pamięci przyszłych pokoleń, w przekonaniu, że będą czerpały z tego tragicznego doświadczenia przeszłości mądrość i siłę zwrócił się z apelem o:
– wzniesienie pomnika dla uczczenia tysięcy Polaków, mieszkańców Warszawy, zamordowanych w KL Warschau w ramach planu zagłady stolicy Polski, a także zamordowanych razem z nimi obywateli innych narodowości: Żydów, Greków, Cyganów, Białorusinów, oraz oficerów włoskich,
– inkorporowanie do wybudowanego pomnika ku czci ofiar KL Warschau kamienia węgielnego, który został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, mając na względzie:
– zachowanie pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu,
– patriotyczne tradycje zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem,
– a także powinność zadośćuczynienia przez nasze państwo wszystkim pokrzywdzonym przez państwo łamiące prawa człowieka,
– przekonanie, że żadne bezprawne działania przeciwko obywatelom nie mogą ulec zapomnieniu:

w pełni popiera ideę budowy pomnika poświęconego ofiarom KL Warschau i jednocześnie wyraża należne uznanie i szacunek dla szlachetnej misji, podjętej przez członków Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu – KL Warschau.

Wypełniając swoje ustawowe funkcje, Instytut Pamięci Narodowej opublikuje raport Komitetu Budowy Pomnika Ofiar KL Warschau w sprawie tego obozu, przygotowany przez Panią sędzię Marię Trzcińską oraz raport dr. Bogusława Kopki, pracownika Instytutu – w celu upowszechnienia wyników badań Zespołu powołanego przez prezesa IPN oraz poinformowania społeczeństwa o strukturach i funkcjonowaniu KL Warschau, w ramach którego popełnione zostały zbrodnie nazistowskie na mieszkańcach Warszawy oraz obywatelach innych państw i narodowości.

Prowadzone w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu śledztwo w sprawie KL Warschau, będące kontynuacją postępowania rozpoczętego w 1974 roku oraz jego dotychczasowe rezultaty – w świetle uchwały Sejmu RP z dnia 27 lipca 2001 roku – pozwalają na uznanie treści tej uchwały za wystarczającą inspirację do dalszych działań na rzecz budowy pomnika w sprawie KL Warschau.

Warszawa, dnia 26 października 2006 r.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl