fot. www.facebook.com/CentrumNaukiEXPERYMENT/

Gdynia: w Centrum Nauki Experyment uruchomiono symulator edukacyjny PortMaster

Port Gdynia obchodzi swoje 97. urodziny. Z tej okazji w Centrum Nauki Experyment w Gdyni uruchomiono symulator edukacyjny PortMaster. Jego celem jest pokazanie dzieciom, młodzieży i dorosłym, jak ważna jest praca w porcie morskim.

Port Gdynia obchodzi już 97. urodziny. To blisko wiek ciężkiej pracy, zmagań, trudności, ale też sukcesów. Gdyński port wciąż się rozwija.

– Dzisiaj jest dobry czas dla portów. Widać mocno ich rozwój – podkreśla prezes Zarządu Portu Gdynia Adam Meller.

A rozwój to inwestycje – zaznacza Adam Meller.

– W tej chwili prowadzimy inwestycje krótkoterminowe, czyli inwestycje poprawiające warunki funkcjonowania tego portu. Mówimy o modernizacji nabrzeży, mówimy o pogłębianiu głównych kanałów portowych, mówimy również o trwającej inwestycji budowy publicznego terminala promowego – wskazuje Adam Meller.

W dalszych planach jest także budowa Portu Zewnętrznego i Doliny Logistycznej. Obie inwestycje będą budowane przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Powstaną też nowe miejsca pracy.

– Te rozbudowy będą generowały nowe miejsca pracy, gdzie trzeba będzie zatrudnić wysokiej klasy specjalistów do obsługi skomplikowanego sprzętu – tłumaczy Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Szacuje się, że będzie to kilkaset nowych miejsc pracy.

– Docelowo w samym porcie zewnętrznym ma być około 700 nowych miejsc pracy. W otoczeniu portu – ponad 3 tysiące miejsc pracy. To będzie wymagało naprawdę dużej ilości wysoko wykwalifikowanej kadry – podkreśla szef gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla.

Kadry, która już teraz kształci się w szkołach podstawowych – mówi poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– My potrzebujemy nowych kadr. To jest zawód piękny, odpowiedzialny, też niebezpieczny, niemniej jednak nasi oficerowie, marynarze są zaliczani do najlepszych na świecie i z pewnością jest to zawód godny zainteresowania – akcentuje Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Próbą zainteresowania młodego pokolenia tą dziedziną ma być nowy symulator PortMaster uruchomiony w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

– Aplikacja polega na pierwszy rzut oka na kierowaniu ruchem statków, ale za tym stoi też sprawa związana z ładowaniem, rozładowaniem, ze zrozumieniem, jak to się dzieje, że firma taka jak port zarabia pieniądze albo je traci – wyjaśnia Grzegorz Szczeciak, prezes firmy, która stworzyła symulator PortMaster.

Ta interaktywna forma prezentacji ma być zachętą dla dzieci i młodzieży.

– Liczymy na to, że młodzi ludzie, którzy poznają trochę bliżej pracę w porcie, może docelowo swoje kroki życiowe skierują i zwiążą z gospodarką morską – mówi Adam Meller.

Realizacja inwestycji to perspektywa nawet 15 lat.

TV Trwam News

drukuj