fot. PAP/Adam Warżawa

Gdynia: trwa Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni trwa II edycja Forum Wizja Rozwoju. W wydarzeniu uczestniczy prawie sześciuset prelegentów, wśród nich był w poniedziałek także m.in. premier Mateusz Morawiecki. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych.

Polityka społeczna – to główny kierunek pierwszych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– W życie rodzinne, zwiększanie szans, w wyrównywanie szans, w solidarność, w sprawiedliwość społeczną – wymieniał premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia II edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Prelegenci dyskutowali m.in. o tym czy program „500 plus” to rozdawnictwo, czy może jednak koło napędowe polskiej gospodarki.

– To jest inwestycja w polskie rodziny, inwestycja w polskie dzieci. Skoro inne kraje stać na takie programy, to najwyższa pora, żeby nasz kraj również było na ten program stać – powiedziała Urszula Rusecka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył poseł Kazimierz Smoliński, od kilku lat w końcu jest to możliwe. Głównie dzięki uszczelnieniu luki VAT-owskiej.

– Są dochody z podatku VAT więc jesteśmy w stanie dzielić się tymi pieniędzmi jako państwo ze społeczeństwem. Do tej pory było tak, że społeczeństwo nie miało tego poczucia, że jest lepiej – akcentował poseł PiS.

A ma być jeszcze lepiej – przekonywał premier Morawiecki.

– Kolejne lata to wielkie projekty z udziałem instytucji budżetowych, Skarbu Państwa – wskazywał szef rządu.

Kluczową rolę może odegrać na przykład Orlen, który obecnie przygotowuje się do połączenia z Lotosem.

– To będzie jeden zintegrowany koncern, który będzie bardziej odporny na wahania makroekonomiczne. To będzie koncern, który będzie miał nowe wyznania, który będzie bardziej konkurował na rynkach zewnętrznych, a o to nam chodzi – podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W tegorocznej konferencji bierze udział prawie sześciuset prelegentów. Wszyscy debatują nad tym, jak rozwinąć polską gospodarkę. Jest wiele obszarów, które potrzebują inwestycji i modernizacji.

– Wciąż trwają najważniejsze prace nad ożywieniem naszej gospodarki morskiej, poprzednio tak bardzo zaniedbanej. Forum Wizja Rozwoju jest bardzo istotne również w tych tematach morskich – zaznaczył inż. Zbigniew Wysocki, honorowy przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Wśród tematów dyskusji znalazły się także kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem, energetyką, finansami, kulturą, rolnictwem, transportem i zdrowiem. II edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni potrwa do wtorku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj