fot. PAP/Paweł Supernak

Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny w TV Trwam: Ryszard Kukliński dochował honoru polskiego żołnierza

Ryszard Kukliński dochował honoru polskiego żołnierza. W 1953 roku Rosjanie narzucili Polakom, polskim żołnierzom, nową treść przysięgi wojskowej, w której słowa honor i Ojczyzna zastąpiono na przymierze z Armią Radziecką, a „tak mi dopomóż Bóg” zastąpiono surową ręką sprawiedliwości ludowej. Zmieniono nie tylko przysięgę, ale też całościowe wychowanie młodzieży, społeczeństwa, narodu i system państwowy. Oczywiście w Kuklińskim dojrzewała myśl przeciwstawienia się temu totalitaryzmowi, który prowadził niechybnie do tego, żeby na terenie Polski mogło dojść do ogromnej bitwy z użyciem broni nuklearnej pomiędzy światowymi potęgami – pomiędzy Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi – powiedział Filip Frąckowiak, radny miasta stołecznego Warszawy, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

W Warszawie powstaje Muzeum Zimnej Wojny. Będzie się ono mieściło na Starym Mieście w dawnym komisariacie Milicji Obywatelskiej, gdzie śmiertelnie pobito Grzegorza Przemyka. To w tym miejscu zostanie opowiedziana – jak podkreślił Filip Frąckowiak – historia zimnej wojny z perspektywy Polski.

Jak powiedział Winston Churchill: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu” i to od konfliktu także o Polskę rozpoczęła się zimna wojna. W Polsce mieliśmy drugą co do wielkości i najdłużej walczącą armię Układu Warszawskiego, realnie walczącą nie partyzantkę, tylko armię Żołnierzy Niezłomnych. Mieliśmy regularne zrywy powstańcze, a także „Solidarność”, Ojca Świętego Jana Pawła II i wreszcie Ryszarda Kuklińskiego. Idąc po osi czasu zimnej wojny oglądamy też misję, jaką wykonał Ryszarda Kuklińskiego po drugiej stronie. Wielka rola Polski i Polaków w historii powszechnej, nie tylko historii Polski, ale i świata, ponieważ pomogliśmy Europie i światu odzyskać wolność od totalitaryzmu sowieckiego – wyjaśnił.

Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego zwrócił uwagę na zasługi Ryszarda Kuklińskiego. Przypomniał, że jeszcze jako młody siedemnastoletni chłopak w 1947 roku składał wymowną przysięgę, która zawierała sformułowanie „honor, Ojczyzna i tak mi dopomóż Bóg”.

Ryszard Kukliński dochował honoru polskiego żołnierza. W 1953 roku Rosjanie narzucili Polakom, polskim żołnierzom, nową treść przysięgi wojskowej, w której słowa honor i Ojczyzna zastąpiono na przymierze z Armią Radziecką, a „tak mi dopomóż Bóg” zastąpiono surową ręką sprawiedliwości ludowej. Zmieniono nie tylko przysięgę, ale też całościowe wychowanie młodzieży, społeczeństwa, narodu i system państwowy. Oczywiście w Kuklińskim dojrzewała myśl przeciwstawienia się temu totalitaryzmowi, który prowadził niechybnie do tego, żeby na terenie Polski mogło dojść do ogromnej bitwy z użyciem broni nuklearnej pomiędzy światowymi potęgami – pomiędzy Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi – wskazał Filip Frąckowiak.

Gość Radia Maryja wyjaśnił, po co Sowietom potrzebna była Polska.

Była im potrzebna, aby iść dalej na Zachód. Proszę zauważyć, że Sowieci dokonali przejęcia Niemiec Wschodnich czy utworzenia Niemiec Wschodnich bez ustaleń z pozostałymi państwami, które okupowały czy też nadzorowały Niemcy po 1945 roku. To nie był początek zimnej wojny, bo już wcześniej było wiadomo, że Rosjanie-Sowieci, Stalin nie zatrzymają się i dopiero Harry Truman, prezydent Stanów Zjednoczonych, opracowuje jedną z teorii, która mówi o powstrzymywaniu Sowietów, ale jest to tylko powstrzymywanie, a nie odzyskiwanie  podkreślił.

Dodał, że Polska była elementem ogromnej gry.

Nie było takiego okresu, w którym panuje pokój pomiędzy Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi. Natomiast świat czy też orędownicy demokracji mogą być wdzięczni za zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, czy to było w Niemczech Zachodnich w Europie, czy to było na Dalekim Wschodzie, bo ta ofiara amerykańskich żołnierzy wiązała sowieckie dążenia do ogromnej ekspansji zauważył  dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl