Co wyróżnia politologię w WSKSiM?

Politologia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to nie tylko kształcenie studentów na studiach licencjackich i magisterskich, to także działalność naukowa, publikacyjna oraz organizacja konferencji i seminariów krajowych i międzynarodowych.



Przyszli politolodzy już na pierwszym roku uświadamiają sobie, że pojęcie „polityka” nie oznacza dążenia do zdobycia i utrzymania władzy, i że prawdziwy polityk to ktoś, kto służy człowiekowi, roztropnie troszcząc się o dobro wspólne. Studia politologiczne w toruńskiej uczelni mają charakter interdyscyplinarny, pomagają młodym ludziom usystematyzować aktualny stan wiedzy o mechanizmach rządzących współczesnym światem. Podstawę kształcenia na tym kierunku stanowi filozofia wykładana przez uczniów śp. o. prof. A.M. Krąpca, który wielokrotnie przypominał, że dobro wspólne jest udziałem każdego człowieka i wszystkich ludzi razem. – Jeśli ja będę mądrzejszy, to drugi na tym nie straci, jeśli ja będę lepszy, będę spełniał dobro, to drugi nic nie straci, jeśli ja będę bardziej twórczy, jeśli będę bardziej liczył się z Bogiem, to na tym zyskuje całe społeczeństwo. A więc roztropne realizowanie wspólnego dobra jest realizowaniem dobra bycia człowiekiem. Taki jest istotny sens polityki – wyjaśniał ojciec profesor w referacie wygłoszonym podczas sympozjum naukowego w WSKSiM i zamieszczonym w tomie „Oblicza polityki”. Studenci wiedzę filozoficzną zdobywają nie tylko podczas wykładów prof. dr. hab. Henryka Kieresia z podstaw filozofii, filozofii człowieka czy filozofii polityki, ale też ucząc się innych przedmiotów, które oparte są na wielowiekowym dorobku filozofii klasycznej, takich jak: etyka życia publicznego, teoria polityki czy nauka o państwie i prawie.


Odkrywać prawdziwą historię pod okiem mistrzów


Poznawanie prawdziwych, często zapomnianych lub zakłamywanych kart z historii Polski i świata stanowi jeden z najważniejszych wyróżników kształcenia w toruńskiej uczelni. WSKSiM kładzie duży nacisk na przekazywanie wiedzy historycznej, a wykładowcy z tego zakresu należą do najbardziej znanych w kraju, m.in.: prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak, prof. dr hab. Mirosław Piotrowski, dr hab. Mieczysław Ryba. Podkreślają to również absolwenci np. mgr Małgorzata Lewicka, która ukończyła politologię w WSKSiM: – Przez pięć lat nauki w toruńskiej uczelni zdobyłam nie tylko wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu, ale też umiejętność wszechstronnego i krytycznego osądu rzeczywistości zarówno społecznej, jak i politycznej. W WSKSiM od wybitnych profesorów po raz pierwszy usłyszałam o niektórych ważnych faktach z historii Polski, poznałam podstawy katolickiej nauki społecznej, filozofii polityki, retoryki, psychologii polityki, socjologii, pedagogiki, marketingu politycznego – zauważa.


Możliwość poznania życia politycznego w praktyce


Studia w WSKSiM dają wyjątkową – w porównaniu z innymi uczelniami w kraju – możliwość odbycia atrakcyjnych praktyk krajowych i zagranicznych, poznania życia politycznego podczas praktyk w Sejmie RP, w Parlamencie Europejskim, organizacjach międzynarodowych (m.in. w Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej w Urugwaju), urzędach administracji publicznej, instytucjach zabezpieczających życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Studenci politologii bardzo często kształcą również swój warsztat dziennikarski, zwłaszcza na specjalności komunikacja i dziennikarstwo polityczne, którą można wybrać na studiach drugiego stopnia. Daje im to znaczną przewagę nad „kolegami po fachu” kończącymi inne szkoły wyższe, gdyż umieją nie tylko prezentować się w radiu czy przed kamerą, ale też obserwują w czasie praktyk, jak funkcjonują media „od kuchni”. Potrafią również rozpoznać manipulację i jej skutecznie przeciwdziałać.


Polityka – służbą człowiekowi


Na studiach licencjackich – obok specjalności polityka międzynarodowa, na której duży nacisk położony jest m.in. na wiedzę o losach Polski we współczesnym świecie czy kształtowanie relacji międzynarodowych – proponowana jest także specjalność polityka społeczna i ludnościowa, której zasadniczym celem kształcenia jest troska o człowieka, służba człowiekowi od poczęcia do naturalnej śmierci. Natomiast na studiach magisterskich studenci mogą wybrać specjalność polityka społeczno-ekonomiczna, dzięki której poznają mechanizmy funkcjonowania gospodarki, ale też kształtują w sobie wrażliwość na los drugiego człowieka, szczególnie tego najbiedniejszego czy zagrożonego wykluczeniem społecznym.

Studia, a także publikacje czy organizowane przez toruńską uczelnię konferencje naukowe i seminaria przypominają – jakże często współcześnie pomijany – personalistyczny charakter polityki. We wprowadzeniu do książki „Oblicza polityki”, wydanej przez WSKSiM, czytamy: „Bardzo wymownie wyraził to Jan Paweł II, stwierdzając, że polityka jest to 'działalność człowieka, przez człowieka i dla człowieka’. Nie można bowiem zapominać, że to właśnie człowiek jest źródłem i celem każdej społeczności, także politycznej”.


Dorota Zbierzchowska
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl