Bukareszt: Trwa szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta A. Dudy

W Bukareszcie rozpoczął się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda, który z Rumunii uda się do Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W tym roku w szczycie Trójmorza biorą udział nie tylko państwa członkowskie inicjatywy. Do Rumunii przyjechał przedstawiciel prezydenta Donalda Trumpa,

sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry, a także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. To jednak nie koniec listy gości specjalnych – zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 – Szefowie obu najważniejszych banków europejskich, czyli Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W imieniu Niemiec, jako nowego partnera Trójmorza, będzie obecny minister spraw zagranicznych Heiko Mass. To grono instytucji, państw wspierających inicjatywę z zewnątrz, których celem jest – jak rozumiemy – zgodność ich polityki z celami polityki Trójmorza – powiedział Krzysztof Szczerski.

W trakcie Forum Biznesowego Trójmorza podpisane zostaną ważne dokumenty: deklaracja o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza i Rady Biznesowej inicjatywy oraz list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza. Państwa członkowskie przedstawią też listę priorytetowych projektów infrastrukturalnych.

 – Polska zgłosiła m.in. Via Balticę, Rail Balticę oraz Via Carpatię. Zgłosiliśmy także udrożnienie kanału wodnego w oparciu o Odrę oraz gazoport wraz z interkonektorami – dodał Krzysztof Szczerski.

Ze szczytu Trójmorza prezydent RP poleci do Waszyngtonu, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Po rozmowie w cztery oczy głów państw odbędzie się szersze spotkanie, w którym wezmą też udział m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz przedstawiciele wojska amerykańskiego. Rozmowy mają zakończyć się podpisaniem przez przywódców deklaracji o pogłębieniu partnerstwa strategicznego między Polską i USA.

 – Po pierwsze, w zakresie współpracy wojskowej i bezpieczeństwa, rozszerzając zakres współpracy polsko-amerykańskiej. Po drugie, energetyka. Tutaj wspólne stanowisko dotyczące pozytywnego elementu, czyli inwestycji infrastrukturalnych i handlu w zakresie energetycznych surowców między Polską i USA i wspólnych inwestycji infrastruktury energetycznej, ale także wspólnego sprzeciwu wobec inicjatyw, które rozbijają i niszczą otwarty rynek europejskiego gazu, jakim jest np. Nord Stream 2 – zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Ostatnim elementem tej deklaracji będzie kwestia współpracy gospodarczo- inwestycyjnej. Zakłada ona m.in. zwiększenie inwestycji amerykańskich w Polsce.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl