Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

Jak co roku do narodowego sanktuarium na Jasną Górę w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybyły tysiące wiernych, aby dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo.

Na błoniach jasnogórskich zgromadziły się tłumy wiernych na wspólnej modlitwie. Centralnym punktem była uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski, przywołując Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że „myślenie, które nas zobowiązuje w Polsce ochrzczonej nie pozwala nam na rozdzielenie spraw Kościoła i Narodu, jak gdyby życie Narodu nic nas nie obchodziło”.

– Jakakolwiek próba rozłączenia, oddzielania, że to należy do Kościoła, a to należy do Narodu, a to należy do państwa, jest niewłaściwa i sztuczna, chociażby ze względu na jedność psychiki ludzkiej. Niewątpliwie w naszym narodzie, w tej chwili są ludzie, dla których to powiazanie nie ma znaczenia. Jednak takie poglądy nie mogą wpływać na postawę polskich biskupów, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, który mówi o obecności Kościoła w świecie współczesnym i odpowiedzialności za losy Kościoła i narodów – mówił ks. abp Wacław Depo.

Ksiądz arcybiskup podkreślał, że odczytywanie dziś głosów pasterskich w wymiarach czasu i tablicy wartości związanych z Dekalogiem i Ewangelią Chrystusa jest naszym nieustannym zadaniem, zarówno dla naszego życia indywidualnego jak i społecznego.

– Nam nie grozi – demagogicznie ujmując – państwo wyznaniowe, ale jak mocno wołał święty Jan Paweł II, zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro. W sprawie wolności powiedział: „Nie wolno stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie zniewala i znieprawia”. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia u progu III RP – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Ksiądz arcybiskup podkreślał, że tam gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej – każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości.

Na zakończenie Eucharystii nastąpiło rozesłanie młodzieży na Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

– Będzie to niezwykłe doświadczenie Kościoła powszechnego i wyznanie wiary złożone przez młodzież w obecności Ojca Świętego Franciszka – powiedział ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Ks. abp Celestino Miliore dokonał uroczystego rozesłania.

„Posyłam was od jasnogórskiej Maryi do Jezusa Miłosiernego. Do zobaczenia w Krakowie. Ne tę drogę, na czas realizowania otrzymanej misji przyjmiemy Boże Błogosławieństwo”.

Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest także kulminacją pieszych pielgrzymek

W ostatnich dniach Polskie drogi zapełniły się pielgrzymami. Nieśliśmy do Maryi nasze radości i cierpienia. Nieśliśmy nasze rodziny, nas samych, naszą Ojczyznę. Wraz z tym pielgrzymim trudem, z wiązanką ziół i kwiatów, przynosimy Ci Matko Zielna naszą troskę o nowość życia i przemianę serc – powiedział o. Arnold Chrapkowski OSPPE, generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Do stóp Matki Bożej przybyło już tysiące pielgrzymów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl