Projekt ustawy dot. rejestracji rozpraw karnych w Senacie

Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy wprowadzającej obowiązkowe nagrywanie w sądach rozpraw karnych, jeśli sale są wyposażone w odpowiedni sprzęt.

Zachowane miałoby być nadal tradycyjne, pisemne protokołowanie tych rozpraw. Nagrywanie ma zwiększyć kulturę rozpraw i pomóc rozstrzygać wątpliwości w przypadku kwestii związanych ze sprostowaniem lub uzupełnieniem protokołu. Projekt pozytywnie ocenia resort sprawiedliwości.

Senator i doktor nauk prawnych Michał Seweryński podkreśla, że sprawa ma dwa aspekty. Pierwszy to ten, że nagranie z pewnością pozwoli na większą kontrolę stron nad przebiegiem postępowania sądowego.

– W mojej osobistej ocenie jest to dobry środek, który może zabezpieczać przed samowolą sądową obywatela szukającego sprawiedliwości w sądzie. Do tej pory niecały przebieg postępowania, nie wszystkie wypowiedzi znajdowały odbicie w protokole z wystawy, bo ten protokół ostatecznie był pisany pod dyktando przewodniczącego składu sądzącego. Dzisiaj będzie można dzięki takiemu nagraniu skonfrontować przebieg postępowania sądowego z czyimiś wypowiedziami, czy te wypowiedzi z tym, co jest nagrane. Będzie można ustalić właściwy, rzeczywisty przebieg postępowania sądowego – powiedział Michał Seweryński.

Wątpliwości senatora budzi jednak to, czy elektroniczny zapis jest na tyle bezpieczny, by nie można w nim było dokonywać żadnych manipulacji.

– Paradoksalnie wydaje się, że zapis na papierze jest bardziej trwały i trudniej podatny na jakieś manipulacje, fałszerstwa, aniżeli taki zapis elektroniczny. Dookoła widzimy i słyszymy o różnych praktykach polegających na podsłuchach, na włamaniach do naszych osobistych zasobów elektronicznych. Różne operacje są tutaj możliwe – wystarczy odpowiednie doświadczenie techniczne – zaznaczył polityk.

W porządku obrad Senatu jest także nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która przewiduje, że będzie możliwe złożenie zażalenia na postanowienie sądu o odmowie wydania listu żelaznego.

Według przepisów sąd może wydać oskarżonemu przebywającemu za granicą tzw. list żelazny, jeśli złoży on oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w wyznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy.

List żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeśli nie utrudnia on postępowania karnego i stawia się na wezwania w sądzie i prokuraturze.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl