Pos. Z. Kuźmiuk o projekcie budżetu: Jedna wielka fikcja! Sztucznie zmniejszony deficyt i dochody, których nie będzie
Jedna wielka fikcja! Sztucznie zmniejszony deficyt i kilkanaście miliardów dochodów, których nie będzie – tak projekt budżetu na 2026 rok ocenił poseł PiS z komisji finansów publicznych, Zbigniew Kuźmiuk. Jego zdaniem, planowane przychody państwa będą niższe, bo prezydent zawetuje wszystkie ustawy podwyższające podatki.
Przecież ten budżet to jedna wielka fikcja. Sztucznie zmniejszyliście deficyt ( żeby za wszelką cenę był choć trochę niższy od tegorocznego), a po stronie dochodowej zapisaliście kilkanaście miliardów dochodów, których nie będzie, bo prezydent już zapowiedział, że nie podpisze…
— Zbigniew Kuźmiuk (@ZbigniewKuzmiuk) August 28, 2025
W czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na rok 2026. Minister finansów, Andrzej Domański, podczas konferencji prasowej powiedział, że prognozowane dochody budżetu w przyszłym roku mają wynieść 647 mld zł, a limit wydatków został ustalony na poziomie 918,9 mld zł. Deficyt budżetu państwa w 2026 r. ma wynieść 271,7 mld zł, co stanowi 6,5 proc. PKB, czyli w mld zł mniej niż zaplanowano na bieżący rok. Andrzej Domański przekazał, że wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., przy średniorocznej inflacji na poziomie 3 proc. Projekt budżetu zakłada także, że istotnym czynnikiem wzrostu będą inwestycje – ich poziom ma być o 8 proc. wyższy od wieloletniej średniej.
„Największa armia, największy wzrost gospodarczy, największe inwestycje, koniec drożyzny, niskie bezrobocie. Ceną za to jest wysoki deficyt, ale pod kontrolą. Robimy, nie gadamy” – napisał na X, premier Donald Tusk odnosząc się do przyjętego projektu budżetu.
Innego zdania na temat projektu jest poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk. W odpowiedzi na wpis premiera ocenił, że zapisanych w projekcie dochodów do budżetu państwa nie będzie, a deficyt jest sztucznie zmniejszony.
„Ten budżet to jedna wielka fikcja. Sztucznie zmniejszyliście deficyt (żeby za wszelką cenę był choć trochę niższy od tegorocznego), a po stronie dochodowej zapisaliście kilkanaście miliardów dochodów, których nie będzie, bo prezydent już zapowiedział, że nie podpisze ustaw z podwyżką podatków” – zwrócił się do Tuska poseł PiS.
Jak zaznaczył, również wydatki na obronność w przyszłym roku będą niższe, niż wynika z przyjętego przez rząd projektu.
„Wydatki na obronę tylko na papierze wyniosą 200 mld zł. W 2024 na obronę nie wydaliście 20 mld zł z FWSZ, w związku z tym wydatki te, zamiast wynieść 4,2 proc. PKB, wyniosły tylko 3,8 proc. PKB. W tym roku będzie podobnie bo z Funduszu do połowy tego roku wydano tylko 16 proc., a więc zamiast 4,7 proc. PKB, będzie wydane mniej niż 4 proc. PKB. W sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą to niebywały skandal” – oświadczył Zbigniew Kuźmiuk.
Utworzony w 2022 roku Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWZS) działa w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego i ma zapewniać finansowanie lub dofinansowanie zadań wynikających z programu rozwoju Sił Zbrojnych, ustanawianego przez Ministra Obrony Narodowej. Celem jego utworzenia było „znaczące zwiększenie nakładów modernizację sił zbrojnych” – czytamy na stronie MON.
PAP




