Z. Kuźmiuk: Z roku na rok przybywa do Europy coraz więcej imigrantów

Tylko w tym roku do Europy przypłynie ok. 200 tys. imigrantów z Bliskiego Wschodu, z czego ponad 90 proc jest z krajów, gdzie nie toczy się żadna wojna (dane Frontexu) – podkreślił europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Jak dodał, propozycja wiodących krajów UE, by karać za nieprzyjmowanie uchodźców jest niezrozumiała.

Są poważne sprzeczności ws. kwestii uchodźców pomiędzy wiodącymi krajami Unii Europejskiej a Europą Środkowo-Wschodnią. Te sprzeczności dotyczą przyszłości i teraźniejszości – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Jeśli chodzi o teraźniejszość, to sprzeczność budzi porozumienie z 2015 r., za którym głosowała ówczesna premier Ewa Kopacz. (…) Dzisiaj natomiast rozmawiano o przyszłości. Zostawiono stary problem, który dotyczy relokacji 160 tys. imigrantów z Grecji i Włoch. Niemcy i Francja zaproponowały, żeby wpisać do prawa azylowego, iż w sytuacji zwiększającej się fali migracyjnej wszyscy uczestnicy porozumienia z Schengen mają obowiązek uczestniczenia w rozdziale imigrantów według określonych proporcji, które zostały przyjęte w 2015 r. Co więcej, kraje, które nie chcą w tym uczestniczyć, będą musiały ponieść kary finansowe – wskazał poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polski rząd nie może się zgodzić na tego typu porozumienia – podkreślił polityk.

Jeżeli tego rodzaju przepisy znajdą się w prawie europejskim, to będzie to zachęta dla przemytników z całego świata, żeby zwozić tu ludzi, bo kraje europejskie są w swoistym przymusie. Zamiast zniechęcić wszystkich, którzy czekają np. na wybrzeżu libijskim do tego, żeby się przeprawiać przez Morze Śródziemne, to ich zachęci. (…) Spodziewamy się, że w tym roku do wybrzeży Włoch i Malty przybędzie ok. 200 tys. imigrantów. Ten proceder z roku na rok się zwiększa – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Dane Frontexu (instytucja zajmująca się pilnowaniem granic zewnętrznych Unii Europejskiej) wskazują, że ponad 90 proc. imigrantów są to ludzie z krajów, gdzie nie toczy się żadna wojna. Zaledwie 3-4 proc. są to imigranci Syryjscy czy Iraccy, gdzie są dziś prowadzone działania wojenne – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem europosła dr. Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl