„Puls Biznesu”: Litwini dużo postawili na polskie słońce

Litewska Sun Investment Group chce w dwa lata zainwestować w naszą fotowoltaikę 200 mln euro. Rozmawia już w bankami – informuje dzisiejszy Puls Biznesu.

Jak zauważył „Puls Biznesu”, banki w Polsce coraz śmielej finansują przedsięwzięcia tych, którzy chcą zarabiać na prądzie ze słońca. Informuje, że litewska firma Sun Investement Group finalizuje umowę kredytową z bankiem, który sfinansuje jej 11 projektów fotowoltaicznych o mocy 1 MW każdy.

„Przewidujemy, że finansowanie dla pierwszego pakietu projektów zostanie zamknięte do połowy lipca. Nie było łatwo, bo banki jeszcze ostrożnie podchodzą do sektora fotowoltaiki, który jest w Polsce nowy” – powiedział w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Deividas Varabauskas, prezes Sun Investement Group.

Sun Investement Group to litewska firma inwestycyjna, która w Polsce działa poprzez joint venture utworzone z inwestorami z Hiszpanii i Litwy. Przejęła niedawno 43 projekty fotowoltaiczne, co czyni z niej największego gracza w tym sektorze w Polsce. Uruchomiła już pierwszy projekt – Gralewo, a w rozwój kolejnych chce zainwestować w ciągu dwóch lat ponad 200 mln euro.

„Ten typ inwestycji zawsze wymaga długoterminowego finansowania, dlatego rozmawiamy ze wszystkimi bankami w Polsce” – powiedział Deividas Varabauskas.

Jak podaje gazeta, na razie niewiele polskich instytucji ma ofertę kredytową dla inwestujących w fotowoltaikę. Umowę z fotowoltaiczną firmą Chatteris z portfela Enterprise Investors podpisał dotychczas mBank, o produktach dla tego sektora mówi też Bank Ochrony Środowiska. Do ich grona dołączył ostatnio Europejski Bank Inwestycyjny, który ogłosił, że planuje przeznaczyć blisko 0,5 mld zł na sfinansowanie do 50 proc. wartości słonecznych inwestycji w Polsce. Chce wspierać tych, którzy będą walczyć o wsparcie w ramach aukcji zaplanowanych przez rząd na koniec 2018 r.

Sun Investement Group działa od 2007 r. i specjalizuje się w inwestycjach fotowoltaicznych. Do dziś inwestowała przede wszystkim na Litwie (jako słoneczny pionier), w Niemczech i Hiszpanii. Polska jest dla niej czwartym rynkiem.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl