Drugi odwiert w 90 dni


Ruszyły prace nad drugim odwiertem geotermalnym TG-2 w Toruniu. Będzie on zatłaczał w głąb ziemi wodę pobraną z otworu TG-1, z której zostanie odebrana energia geotermalna. Wiercenie drugiego odwiertu potrwa blisko 90 dni. – Chcemy pokazać, że geotermia jest wielką szansą energetyczną dla Polski, że pod polską ziemią są ogromne pokłady energii termalnej, trzeba je tylko odpowiednio wykorzystać – mówił wczoraj o. Jan Król (CSsR) z Fundacji „Lux Veritatis”.

Prace przygotowawcze do drugiego odwiertu przy ul. Starotoruńskiej w Toruniu trwały już od kilku tygodni. Wczoraj około godziny 19.00 wiertło zaczęło przebijać pierwsze metry ziemi. – To radosna wiadomość. Gotowa już jest wiertnia do wykonania drugiego odwiertu geotermii w Toruniu – otworu o nazwie TG-2 – mówił tuż przed rozpoczęciem wierceń o. Jan Król z Fundacji „Lux Veritatis”. – Rozpoczynamy 12 sierpnia, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i przed Cudem nad Wisłą, największą Polską Victorią. Nam też się uda, jeśli Polacy będą razem z nami – dodał o. Tadeusz Rydzyk (CSsR), dyrektor Radia Maryja, dziękując za dotychczasowe wsparcie.
Wiertnia będzie pracować prawdopodobnie przez 90 dni po to, aby został wykonany tzw. odwiert zatłaczający do głębokości 2350 metrów, czyli do dolnego liasu. – Do tego odwiertu będzie zatłaczana woda, z której odbierzemy energię – tłumaczył o. Jan Król. Woda musi bowiem wrócić do tego samego horyzontu geologicznego, z którego została pozyskana. – Niedawno czytałem w jakiejś gazecie, że geotermia w Toruniu to klęska Fundacji „Lux Veritatis”. To kolejne kłamstwo. To jest zwycięstwo i my udowodnimy, że energię z geotermii można pobierać i że jest to opłacalne, że będzie to korzystne dla wielu ludzi, także dla mieszkańców Torunia – mówił o. Jan Król.
Przypomnijmy, że w czerwcu została podpisana umowa z wykonawcą drugiego odwiertu polską firmą Poszukiwanie Nafty i Gazu Jasło sp. z o.o. Z USA płyną rury z włókna szklanego. Będą one zastosowane tak jak przy pierwszym odwiercie i zostaną wpuszczone w głąb ziemi. Jak mówią specjaliści, rury z włókna szklanego mogą dłużej wytrzymać w otworze i mogą być narażone na warunki bardzo ekstremalne. Fiberglassów używa się głównie w Japonii i Niemczech. Pierwszy raz w Polsce rury takie zostały zastosowane przy odwiercie TG-1 w Toruniu jesienią ubiegłego roku.


Katarzyna Cegielska, Toruń
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl