fot. PAP/EPA

PŚ w Kuusamo. Japończycy bez szans w starciu z Ammannem, Żyła ratuje honor Polaków

22. indywidualny triumf w zawodach Pucharu Świata odniósł dziś Simon Ammann. Na fińskiej skoczni Rukatunturi Szwajcar po skokach na odległość 139,5 i 142 m okazał się lepszy od Daikiego Ito i Noriakiego Kasai. W czołowej trzydziestce znalazło się miejsce dla Piotra Żyły. Polak uplasował się na 17. miejscu.

Czterokrotny mistrz olimpijski klasę pokazał już w pierwszej próbie. W drugiej przypieczętował swoje zwycięstwo drugą odległością zawodów. Najdalej pofrunął Andreas Kofler, jednak dostał zdecydowanie więcej ujemnych punktów za wiatr. Równorzędną walkę z Ammannem chcieli nawiązać Japończycy z weteranem dyscypliny Noriakim Kasaim na czele. Skończyło się na bardzo wysokich pozycjach – drugiej i trzeciej. Tuż za „pudłem” wylądował wcześniej wspomniany Kofler.

Ubiegłotygodniowy triumfator Roman Koudelka zajął dopiero 10. miejsce, przez co stracił pozycję lidera klasyfikacji generalnej na rzecz rewelacyjnego Szwajcara. Na 8. lokacie uplasował się najlepszy reprezentant gospodarzy. Za skoki na odległość 131,5 i 127 m Lauri Asikainen uzyskał notę 254,9 pkt.

Poniżej oczekiwań wypadli Polacy. Jedynym jasnym punktem w kadrze Łukasza Kruczka jest na ten moment Piotr Żyła, który zaczyna regularnie rywalizować o miejsca 10-20. 27 – latek po pierwszej serii miał nawet szansę na podium, jednak zaprzepaścił ją przeciętnym drugim skokiem (ostatecznie 17. lokata).

Przypomnijmy, że kontuzja uniemożliwiła rywalizację w Kuusamo Kamilowi Stochowi. Pod znakiem zapytania stoi występ dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Soczi również w Lillehammer.

Wyniki konkursu:

skoki, kuusamo, konkurs1

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

klasyfikacja generalna, kuusamo1

Sport/RIRM

drukuj