fot. PAP/EPA

PŚ w biegach. Kowalczyk blisko podium, 106. zwycięstwo Bjoergen

Na piątym miejscu zakończyła Justyna Kowalczyk bieg na 10 km stylem klasycznym w Otepaeae. Sto szóste pucharowe zwycięstwo w karierze odniosła Marit Bjoeregen.


Dominacja Norweżki nie podlegała żadnej dyskusji. Wystarczy powiedzieć, że druga na mecie Charlotte Kalla straciła do Bjoergen ponad dwadzieścia sześć sekund. Podium uzupełniła Heidi Weng, która pewnie zmierza po końcową wygraną w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Justyna Kowalczyk. Polka finiszowała na wysokim, piątym miejscu, choć na większości punktów pomiarowych plasowała się w czołowej „trójce”. O wszystkim zadecydowały jednak ostatnie dwa tysiące pięćset metrów. Na tym dystansie zawodniczka z Kasiny Wielkiej nie była już tak mocna – dodatkowo, szybsza okazała się od niej jeszcze Ingvild Flugstad Oestberg.

Dla naszej rodaczki niedzielny bieg był pierwszym sprawdzianem ze światową czołówką od grudnia ubiegłego roku, a przede wszystkim próbą generalną przed mistrzostwami świata w Lahti. Te z kolei rozpoczną się dwudziestego drugiego lutego. Dzisiejszym występem w Otepaeae Kowalczyk dała jasny sygnał, że będzie się liczyć w walce o medale „klasykiem”.

***

Wyniki biegu na 10 km stylem klasycznym:

1.   Marit Bjoergen (Norwegia) 29:59:0
2.   Charlotte Kalla (Szwecja) +26.5
3.   Heidi Weng (Norwegia) +57.2
4.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +1:17.4
5.   Justyna Kowalczyk (Polska) +1:19.7
6.   Krista Parmakoski (Finlandia) +1:23.1

***

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

1.   Heidi Weng (Norwegia) – 1651 pkt.
2.   Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) – 1285
3.   Krista Parmakoski (Finlandia) – 1262
4.   Stina Nilsson (Szwecja) – 1109
5.   Jessica Diggins (USA) – 827
6.   Marit Bjoergen (Norwegia) – 797

16. Justyna Kowalczyk (Polska) – 336

Sport.RIRM

drukuj