Liga Europejska. Legia ośmieszona w Neapolu

Legia Warszawa uległa SSC Napoli 2:5 w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europejskiej. Piłkarze ze stolicy nie poradzili sobie z włoskim klubem, w którym zabrakło największych gwiazd. Bramki dla Napoli zdobyli Nathaniel Chalobah, Lorenzo Insigne, Jose Callejon oraz Dries Mertens (dwie). Dla Legii trafili Stojan Vranjes i Aleksandar Prijović.

Żeby marzyć o awansie, piłkarze Legii musieli wygrać pojedynek w Neapolu i liczyć na remis w meczu FC Midtjylland z Club Brugge. Włosi do spotkania z Legią przystąpili bez swoich największych gwiazd. Poza kadrą znaleźli się Marek Hamsik, Faouzi Ghoulam i Gonzalo Higuain, a na ławce zasiedli m.in. Raul Albiol, Allan, Jorginho i Jose Callejon.

legia-ssc-napoli-liga-europejska (3)Kontrolę na boisku od początku przejęli gospodarze. Już w 9. minucie wykazać musiał się Dusan Kuciak, który zatrzymał uderzenie Driesa Mertensa z dwudziestu metrów. Dziesięć minut później, po strzale Davida Lopeza i rykoszecie od Michała Pazdana, Wojskowych od utraty gola uratowała poprzeczka.

Miejscowi swoją przewagę udokumentowali w 32. minucie, kiedy to do siatki trafił Nathaniel Chalobah. Anglik w sytuacji sam na sam z Kuciakiem nie dał Słowakowi najmniejszych szans i otworzył rezultat spotkania. Kibice nie musieli czekać długo na kolejne trafienie. Piłkę w polu karnym gości przejął Lorenzo Insigne i z łatwością pokonał słowackiego golkipera.

Kilka minut po przerwie na boisku pojawił się Jose Callejon. Hiszpan niemal od razu zaznaczył swoją obecność na boisku. 28-latek zamienił na bramkę wstrzelenie futbolówki w szesnastkę rywali przez Driesa Mertensa. Legioniści, którzy w pierwszej części spotkania niemal nie istnieli, zdołali wypracować sobie dogodną okazję tuż po zejściu Nemanji Nikolicia. Aleksandar Prijović dograł spod końcowej linii boiska na dziesiąty metr do Stojana Vranjesa, a ten pewnym strzałem pokonał Gabriela.

legia-ssc-napoli-liga-europejska (4) legia-ssc-napoli-liga-europejska (1)

Podopiecznych Stanisława Czerczesowa na ziemię szybko sprowadził Mertens. Belg przymierzył sprzed pola karnego, a bezradny Kuciak mógł jedynie odprowadzić piłkę wzrokiem. Niesamowicie aktywny w drugiej połowie belgijski piłkarz chwilę później ośmieszył Łukasza Brozia i Igora Lewczuka. Próbował pokonać bramkarza warszawskiej drużyny, ale swój błąd naprawił Lewczuk, który zatrzymał futbolówkę na linii bramkowej. Do piłki dopadł jeszcze Callejon, ale trafił jedynie w słupek.

W doliczonym czasie gry padły jeszcze dwa (!) gole. Najpierw indywidualną akcję strzałem za kołnierz Kuciaka zakończył Mertens, a następnie do siatki trafił Aleksandar Prijović. W 1/16 finału obok Napoli kibice futbolu będą mogli oglądać piłkarzy Midtjyllandu, którzy zremisowali dziś na własnym stadionie z Club Brugge 1:1.