Ks. kard. S. Dziwisz: Jan Paweł II chciał kochać i służyć Bogu i człowiekowi

Jan Paweł II przede wszystkim chciał kochać i służyć Bogu i człowiekowi. Temu programowi pozostał wierny do końca. Tym programem inspirował i nadal inspiruje – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz w środę w Krakowie na międzynarodowej konferencji Veritatis Splendor.

Spotkanie osób z całego świata, związanych z Janem Pawłem II, zostało zorganizowane pod hasłem „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata” i jest elementem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Na pytanie, czy Jan Paweł II zamierzał zmieniać świat, starał się odpowiedzieć ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„On przede wszystkim chciał kochać i służyć Bogu i człowiekowi. Temu programowi pozostał wierny do końca. Tym programem inspirował i nadal inspiruje” – powiedział w swoim wystąpieniu w Collegium Novum UJ ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Wskazywał, jak wczesne doświadczenia życiowe wpłynęły na dalsze wybory Karola Wojtyły, na wybór kapłaństwa. Mówił także o stosunku Ojca Świętego do polityki, świata nauki i kultury, do ludzi młodych. Zwrócił uwagę na Karola Wojtyłę jako człowieka, który pracował fizycznie oraz który był intelektualistą; na człowieka, który przemawiał do osób w podeszłym wieku, cierpiących, chorych, niepełnosprawnych; człowieka, który mierzył się z problemami i wyzwaniami, przed jakimi stawał współczesny świat i Kościół.

„Wybór dokonany 40 lat temu w Kaplicy Sykstyńskiej pieczętował lata pasterskiej posługi kapłana, biskupa i kardynała, który pełnił posłannictwo w konfrontacji z totalitarnym systemem komunistycznym, z gruntu wrogim wobec wiary i Kościoła. Taki był wtedy świat, podzielony między zwalczające się potęgi. A także – jak zawsze w historii – był to i jest świat dobra i zła, świat wiary i niewiary, świat ubóstwa jednych i bogactwa drugich” – mówił osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Jak podkreślił, Papież czuł się odpowiedzialny nie tylko za Kościół, ale za losy całej ludzkości.

Mówiąc o stosunku Ojca Świętego do polityki ks. kard. Stanisław Dziwisz ocenił, że Jan Paweł II „traktował politykę nie jako sztukę zdobywania władzy lub utrzymywania się przy niej, ale jako roztropną troskę o dobro wspólne” i sam doświadczył dwóch systemów totalitarnych XX w.

„Powszechnie uważa się, że Ojciec Święty wniósł niepodważalny wkład w upadek systemu komunistycznego w swojej Ojczyźnie i krajach Europy Wschodniej. To była chyba najbardziej widoczna zmiana świata podczas jego pontyfikatu. Jan Paweł II nie dysponował żadną armią w obliczu potęgi, która wydawała się niezniszczalna” – powiedział.

Jak zaznaczył, Papież miał łatwość nawiązywania kontaktów ze wszystkimi, bliskie było mu środowisko uniwersyteckie, ludzie nauki i kultury.

„Jako człowiek Kościoła i jednocześnie człowiek nauki, wniósł ogromny wkład w zakresie wzajemnych relacji między wiarą i nauką” – powiedział osobisty sekretarz Papieża.

Wspominał także Światowe Dni Młodzieży i więź Papieża Polaka z młodymi.

„Przez 40 lat mogłem obserwować z bliska spotkania młodych z kardynałem Karolem Wojtyłą, a potem Janem Pawłem II. Trafiał do ich umysłów i serc” – wspominał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Mówiąc o Janie Pawle II jako o człowieku pracy podkreślił, że Karol Wojtyła darzył ogromnym szacunkiem ludzi, którzy pracują w pocie czoła; wiedział, czym jest ciężka praca fizyczna, ponieważ pracował w kamieniołomie i zakładach Solvay w Krakowie. Ale Karol Wojtyła „był raczej człowiekiem pióra niż kilofa”.

„Nie ulega wątpliwości, że swoją postawą i nauczaniem Jan Paweł II uwrażliwił Kościół na sprawy świata pracy i zbliżył świat pracy do Chrystusa i Jego Ewangelii” – mówił były metropolita krakowski.

Zaznaczył, że Papież na różne sposoby przemawiał do osób w podeszłym wieku, cierpiących, chorych, niepełnosprawnych.

„Zwykle był to i jest świat cichy, milczący, z dala od kamer i mikrofonów” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Jan Paweł II użyczył temu ludzkiemu i rozległemu archipelagowi głosu. Uczynił to podwójnie: przez swoje nauczanie oraz przez osobiste cierpienie, osobistą niepełnosprawność i słabość na oczach całego świata. W ten sposób przywrócił godność i nadzieję milionom osób na całym świecie” – dodał.

Na problemy współczesnego świata i Kościoła – opisywał kardynał – Jan Paweł II patrzył głębiej i szerzej.

„Przenikliwie dostrzegał napięcia i konflikty między narodami, nędzę materialną i duchową milionów ludzi. Dostrzegał zagubienie moralne, grzech i zło, ból i rozpacz człowieka. Odpowiedzią było wskazanie drogi nadziei, a było nią i jest miłosierdzie Boga” – powiedział.

Głównymi organizatorami międzynarodowej konferencji prasowej Veritatis Splendor w Krakowie są krakowska kuria, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl