Ks. kard. Dziwisz odebrał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz odebrał w niedzielę Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. „Przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej” – powiedział.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier został nadany metropolicie krakowskiemu przez prezydenta Węgier Janosa Adera na wniosek premiera Viktora Orbana.

Węgrzy docenili doniosłą rolę ks. kard. Dziwisza w życiu Kościoła Katolickiego i jego „wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami”. Odznaczenie to wyraz wdzięczności także za zasługi kardynała w umacnianiu „zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech” oraz za „wyjątkowe zasługi w służbie Ojcu Świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i w pielęgnowaniu jego pamięci”.

Najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane obcokrajowcom wręczyli ks. kard. Dziwiszowi minister zasobów ludzkich w rządzie Węgier Zoltan Balog oraz sekretarz stanu w tym resorcie Miklos Soltesz.

Dziękujemy, że ksiądz kardynał nadal niestrudzenie pracuje na rzecz tego, by chrześcijaństwo i Kościół nie były tylko czymś z historii, ale były żywe i były przyszłością tego kontynentu. Dziękujemy, że ksiądz kardynał niestrudzenie pracuje, by Europejczycy powrócili do swoich chrześcijańskich korzeni, do Jezusa Chrystusa – mówił Balog.

Węgierski minister podkreślił, że przyjaźń między Węgrami a Polakami „jest legendarna”, jest zarazem „historycznym przymierzem i wspólnotą losów”. Jak zapewnił Polacy „zawsze mogą liczyć na Węgrów, tak jak Węgrzy zawsze liczą na Polaków”.

Czy to Polska czy Węgry są atakowane, to tak naprawdę nie są atakowane poszczególne decyzje narodów, ale tak naprawdę atakowane są nasze fundamenty – mówił Balog.

Zapowiedział, że wiele tysięcy młodych Węgrów przyjedzie w lipcu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Ks. kard. Dziwisz dziękował prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi i premierowi Viktorowi Orbanowi, za dostrzeżenie jego wysiłków zmierzających do umacniania serdecznych kontaktów między Polską a Węgrami oraz kościołami i wspólnotami w obu krajach.

Chciałbym podkreślić, że przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej. Są to wartości wypływające z wiary chrześcijańskiej, na których od stuleci budowana jest Europa – podkreślił metropolita krakowski.

Dodał, że Polaków i Węgrów łączy wspólnota losów, której symbolem są przedstawiciele dynastii Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, którzy zasiadali na stolicy w Krakowie i w Budzie oraz święci m.in. św. Jadwiga królowa, św. Kinga, św. Maksymilian i św. Jan Paweł II.

Kardynał mówił, że dziś jeszcze wyraźniej widać „wspólny wysiłek budowania bardziej ludzkiej i bardziej szczęśliwej przyszłości Europy”.

Z uznaniem odnoszę się do tej troski, która łączy Węgry i Polskę, o wartości będące podstawą tożsamości chrześcijańskiej Węgier i Europy. Jesteśmy złączeni w wysiłkach, ponieważ również Kościół w Polsce i instytucje państwowe odczuwają ten sam obowiązek. Troska o zdrową rodzinę i młodzież jest naszą wspólną sprawą i najlepszym wkładem w dobro wspólne Europy – powiedział.

Jak dodał, w „tym względzie jesteśmy spadkobiercami św. Jana Pawła II, który z taką miłością odnosił się do Węgrów i głosił ideę wspólnej Europy, oddychającej oboma płucami na fundamencie Dekalogu i Ewangelii”.

Ks. kard. Dziwisz podkreślił, że kiedy był z wizytą na Węgrzech, odczuł, z jaką sympatią Węgrzy odnoszą się do narodu polskiego.

Wcześniej metropolita krakowski w Sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył nabożeństwu kończącemu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Homilię wygłosili: ks. bp Grzegorz Ryś i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie ks. Roman Pracki. W trakcie nabożeństwa przypomniano, że tym, co łączy wiernych różnych Kościołów jest chrzest św. Zebrani w Sanktuarium św. Jana Pawła II modlili się także za małżeństwa mieszane wyznaniowo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl