fot. diecezja.pl

56. rocznica święceń kapłańskich ks. kard. Stanisława Dziwisza

23 czerwca ks. kard. Stanisław Dziwisz obchodzi rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął z rąk ks. bp. Karola Wojtyły w 1963 roku.

Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz wielokrotnie wspominał, że głos powołania usłyszał bardzo wcześnie. W domu odebrał staranne religijne wychowanie: jego matka od początku starała się wpoić swoim dzieciom wszelkie prawdy wiary, czytała im literaturę piękną, zabiegała o wspólną modlitwę, dbała by brały udział w niedzielnej Mszy św. i innych nabożeństwach.

– Atmosfera w domu była radosna, przepełniona religijnością i wzajemną życzliwością – mówił.

Wcześnie został ministrantem, udzielał się również w parafialnym chórze.

– Bardzo lubiłem służyć do Mszy św., wtedy uformowało się we mnie pragnienie pozostania kapłanem, mimo że nigdy o tym nikomu nie powiedziałem – wspomniał.

W 1957 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

– Czułem w sobie bardzo mocno to powołanie, więc mama mi błogosławiła. Wszyscy zawsze mi towarzyszyli życzliwością, modlitwą. Gdy byłem w parafii, czy w kurii, nigdy się nie narzucali i byli bardzo dyskretni – stwierdził.

23 czerwca 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Karola Wojtyły. Jego rocznik był liczny, zdolny i przez to wpływowy, ponieważ wielu z wyświęconych kapłanów zajęło ważne stanowiska kościelne.

– Wielu było dziekanami, prałatami, kanonikami na Wawelu, trzech zostało biskupami: bp Tadeusz Rakoczy, bp Jan Zając i ja, moje życie związało się z Janem Pawłem II – mówił ksiądz kardynał.

Wśród księży z jego rocznika są również: emerytowany proboszcz wawelski ks. Janusz Bielański, były rektor UPJPII i kanclerz krakowskiej kurii ks. Jan Maciej Dyduch. W ostatnim czasie do domu ojca z tego rocznika odeszło dwóch księży infułatów: ks. Janusz Bielański i ks. Jan Dyduch.

W dniu rocznicy święceń kapłańskich lud Boży pamięta szczególnie w swych modlitwach o ks. kard. Stanisławie Dziwiszu, również o księżach z jego rocznika, także tych, którzy już odeszli.

 

 

 

Archidiecezja Krakowska/RIRM

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl