PAP/EPA

Franciszek: Człowiek – jak nauczał papież z rodu Polaków – jest drogą Kościoła

Ojciec Święty Franciszek kontynuował dziś cykl katechez poświęconych Dekalogowi. W swoich rozważaniach, podobnie jak przed tygodniem, Papież skupił się na przykazaniu „Nie zabijaj”.

Przypomniał nauczanie Jezusa, który wskazywał, że także gniew, nienawiść, znieważanie, wyszydzanie bliźniego to swoiste formy zabójstwa.

Biskup Rzymu akcentował, że zawsze, gdy okazujemy ludziom obojętność, jesteśmy oziębli, bezduszni, ignorujemy ich, nie kochamy, to w gruncie rzeczy pogardzamy życiem, przekraczamy to przykazanie.

Papież wskazał, że przykazanie „Nie zabijaj” wzywa nas do miłości i miłosierdzia, do naśladowania życia Pana Jezusa.

– Czym jest prawdziwa, autentyczna miłość? Jest tym, co ukazał nam Chrystus, tzn. miłosierdziem. Miłość, bez której nie możemy się obyć to ta, która przebacza, która akceptuje tych, którzy nas skrzywdzili. Nikt z nas nie przeżyje bez miłosierdzia. Wszyscy potrzebujemy przebaczenia. Wszyscy. Tak więc jeśli zabijanie oznacza zniszczenie, zgładzenie, eliminowanie kogoś, to nie zabijaj będzie oznaczało uzdrowienie, dowartościowanie, przebaczenie – podkreślił Papież.

Zwracając się do polskich pielgrzymów obecnych na placu Świętego Piotra, papież Franciszek przypomniał, że wczoraj minęło 40 lat od wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II.

Jakże aktualne są jego słowa wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – zaznaczył.

– Niech nadal inspirują one Wasze życie osobiste, rodzinne i społeczne. Niech będą zachętą do wiernego kroczenia za Chrystusem, dostrzegania Jego obecności w świecie i w drugim człowieku, zwłaszcza w ubogim i potrzebującym pomocy. Człowiek bowiem – jak nauczał Papież z rodu Polaków – jest drogą Kościoła. Z serca Wam błogosławię – powiedział.

Audiencję Ojca Świętego Franciszka można obejrzeć w całości na www.radiomaryja.pl

RIRM

drukuj