fot. episkopat.pl

KEP rozpoczęła obrady w Janowie Podlaskim

Synod o młodzieży, ochrona danych osobowych i program duszpasterski na lata 2019-2022 to tematy 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w czwartek w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Jest połączone z jubileuszem 200-lecia Diecezji Siedleckiej.

Główne tematy zebrania plenarnego przedstawił na konferencji prasowej poprzedzającej obrady rzecznik prasowy KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Księża biskupi będą dyskutowali na temat przygotowań do Synodu o Młodzieży, który odbędzie się jesienią w Watykanie.

„To jest kwestia tego, co Kościół w Polsce, jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży, może przekazać Kościołowi powszechnemu, a jednocześnie chcemy się uczyć od Kościoła powszechnego tego, jak możemy w Polsce duszpasterzować z młodzieżą, być z młodzieżą. Ankieta przeprowadzona wśród młodzieży pokazuje, że ona chce jednej rzeczy – chce bliskości, chce, żeby duszpasterze byli blisko młodzieży” – powiedział ks. prof. Rytel-Andrianik.

Kolejnym omawianym zagadnieniem będzie ochrona danych osobowych w Kościele.

„Kościół z bardzo wielką uwagą chce chronić dane osobowe. Chodzi o to, aby jak najlepiej chronić dane osobowe wiernych, ponieważ jest to wyraz szacunku dla człowieka” – podkreślił rzecznik.

Zaznaczył, że ochrona danych osobowych była już wcześniej tematem obrad m.in. na poprzednim zebraniu plenarnym KEP i zebraniu Rady Stałej KEP.

Obrady KEP w Janowie Podlaskim będą też dotyczyły Programu Duszpasterskiego na lata 2019-2022, którego założenia ma przedstawić przewodniczący Komisji Duszpasterstwa ks. abp Wiktor Skworc. Ponadto biskupi będą mówili o działalności misjonarzy z Fidei Donum w Zambii, a także o przygotowaniach do spotkania Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy, które odbędzie się 12-16 września w Poznaniu.

W czwartek wieczorem ks. biskupi wezmą udział w uroczystości nadania Kolegiacie Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim tytułu Bazyliki Mniejszej. Uroczystej mszy św. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Obrady KEP w Janowie Podlaskim potrwają do piątku. W sobotę, na zakończenie zebrania plenarnego, ks. biskupi w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach odprawią Mszę św. dziękczynną za 200-lecie Diecezji Siedleckiej. Nabożeństwu będzie przewodniczył Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak.

Diecezja siedlecka została utworzona w 1818 r. przez cara Aleksandra I, jako diecezja janowska, czyli podlaska. Jej siedzibą był Janów Podlaski, a pierwszym biskupem Feliks Lewiński, który m.in. zorganizował tu kurię, sąd biskupi i seminarium.

„Wschodnie Mazowsze i południowe Podlasie, na których terenie leży nasza diecezja, zawsze było ziemią jedności. Jednoczyło nie tylko Polaków, ale także Rusinów, mieszkali tu też licznie Żydzi. I te społeczności żyły ze sobą w zgodzie i we wzajemnym szacunku, wspierając się i pomagając sobie” – powiedział na konferencji prasowej ks. Zbigniew Sobolewski, autor książki „Imię Twoje wysławiamy” o historii diecezji siedleckiej.

22 maja 1867 r. car Aleksander II skasował diecezję i przyłączył do lubelskiej. Jak podał ks. Sobolewski, była to kara m.in. za wsparcie powstań listopadowego i styczniowego. Wielu księży było za to karanych.

„Drugim powodem tej kasacji była pomoc, jaką diecezja udzielała unitom podlaskim. (…) Unici byli skazani przez władze carskie na wynarodowienie” – zaznaczył ks. Sobolewski.

Odrodzenie diecezji janowskiej nastąpiło w 1918 r., jej biskupem został wtedy ks. inf. Henryk Przeździecki. W 1925 r. stolicę diecezji przeniesiono do Siedlec, wówczas nazywała się diecezją siedlecką, czyli podlaską.

W czasie II wojny światowej księża, siostry zakonne i liczni wierni świeccy włączali się w pomoc Żydom uciekającym z Treblinki i gett w małych miasteczkach, za co 150 osób zostało zamordowanych. Po wojnie 250 osób z diecezji zostało uhonorowanych za tę pomoc medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii diecezji była, dokonana przez papieża Jana Pawła II w 1996 r., beatyfikacja Męczenników Podlaskich. Byli to członkowie Kościoła unickiego, którzy 24 stycznia 1874 r. zginęli w obronie swojego katolicyzmu i jedności ze Stolicą Apostolską. Do mordu doszło w jednej z parafii unickich w Pratulinie – carscy kozacy, działając w imieniu imperatora rosyjskiego, zabili wtedy 13 unickich parafian, a ranili około 180 osób.

Obecnie na terenie diecezji nie ma unitów, funkcjonuje tylko niewielka neounicka parafia w Kostomłotach koło Kodnia.

Obecny kształt i nazwa – Diecezja Siedlecka – obowiązuje od 1992 roku, po ostatnim podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Diecezja obejmuje prawie 11,5 tys. km kw., liczy 247 parafii, w których mieszka ponad 700 tys. katolików.

PAP/RIRM

drukuj