Z. Ziobro o środowych zatrzymaniach: Pokazują naszą determinację w oczyszczaniu sądownictwa

Zatrzymania w śledztwie dot. korupcji w krakowskim sądzie pokazują naszą determinację w oczyszczaniu polskiego sądownictwa – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że rzeszowska prokuratura wykonała w tej sprawie „kawał dobrej roboty”.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym; jedna z nich to b. urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości Tomasz S., druga – krakowski biznesmen Dariusz K. Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i dotyczy nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi przekazanymi do dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zbigniew Ziobro ocenił na środowej konferencji prasowej, że rzeszowska prokuratura bardzo intensywnie i rzetelnie prowadzi swe śledztwo.

„Wykonuje tutaj naprawdę kawał dobrej roboty i cieszę się, że te kolejne zatrzymania pokazują naszą determinacją w oczyszczaniu też polskiego sądownictwa z tych wszystkich patologii, które narosły przez całe lata i które były – można powiedzieć – tolerowane do tego stopnia, że bezkarność dotyczyła ludzi pracujących na wysokich szczeblach wymiaru sprawiedliwości – w sądownictwie i w samym Ministerstwie Sprawiedliwości” – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Chcemy pokazać, że dzisiejsza prokuratura, wspólnie z innymi organami, w tym z CBA, nie zna tolerancji, zrozumienia – jest zero tolerancji dla ludzi, którzy dopuszczają się tego rodzaju przestępstw, zwłaszcza takich, od których można więcej oczekiwać, czyli takich, którzy pracują w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Oni powinni świecić przykładem, a nie stawać się powodem zgorszenia” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymany Tomasz S. to b. zastępca dyrektora departamentu budżetu i efektywności finansowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Zaznaczyła również, że po przedstawieniu zarzutów i wykonaniu czynności z udziałem zatrzymanych „prokurator podejmie decyzje, co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie lub zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym”.

Z informacji przekazanych przez CBA wynika natomiast, że krakowskiemu biznesmenowi Dariuszowi K. śledczy zarzucają wręczanie korzyści majątkowych osobom z jednostek wymiaru sprawiedliwości oraz przywłaszczenie znacznej kwoty pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. B. urzędnik MS miał – według CBA – przyjąć, w związku z zajmowaną w resorcie funkcją, korzyści majątkowe pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia.

Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi przekazanymi do dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie toczy się od 2011 r., a do pierwszych zatrzymań doszło w połowie grudnia 2016 r. CBA zatrzymało wtedy pięciu podejrzanych: dyrektora i główną księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóch biznesmenów, których firmy miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Według ustaleń śledztwa wokół sądu miała powstać sieć nawet kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań, szkoleń. Firmy te z kolei korumpowały, poprzez udzielanie fikcyjnych zleceń, pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, co miało zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność przy kolejnych zleceniach. Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania nie powstały, a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy.

W tej sprawie skierowano już akt oskarżenia dotyczący prezesa SA w Krakowie Krzysztofa S. Jego sprawę wyłączono do osobnego wątku; Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawę rozpatrzy Sąd Okręgowy w Rzeszowie, a nie krakowski Sąd Okręgowy. W sierpniu Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej oskarżył go o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, na czele której miał stać inny podejrzany w tej sprawie – dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej P.

Według prokuratury w skład grupy – poza b. prezesem oraz b. dyrektorem sądu – wchodzili również m.in. główna księgowa tego sądu – Marta K., dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa – Marcin B. oraz przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych.

Prokurator oskarżył także Krzysztofa S. o niedopełnienie obowiązków prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i przyjmowanie korzyści majątkowych znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 376,3 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl