Z. Ziobro: Jeśli sądy angażują się w politykę (…) to mamy do czynienia z powrotem do praktyk – w mniej skrajnej postaci – z czasów PRL

Jeżeli sądy angażują się w politykę i wykorzystują narzędzia trzeciej władzy do tego, aby walczyć w sporze politycznym, to mamy rzeczywiście do czynienia z powrotem już nie tylko do sentymentów, ale do pewnych praktyk – może nie w takiej w skrajnej postaci – z czasów PRL-owskiego wymiaru sprawiedliwości, gdzie polityka była na porządku dziennym w tych sądach – powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam poruszył kwestię zmian w polskim sądownictwie.

Odnosząc się do ostatnich wystąpień I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że profesor Gersdorf poprzez swoje zachowanie wychodzi poza rolę, którą zajmuje.

– Pani prezes [Gersdorf] jest zaprzeczeniem wszystkich cnót sędziego, a więc uosabia to, co jest niedobre w polskim wymiarze sprawiedliwości w sensie jej zachowania, jej ekspresji, która byłaby jak najbardziej dopuszczalna, mógłbym się z nią zupełnie nie zgadzać i polemizować merytorycznie, gdyby występowała jako polityk Nowoczesnej albo Platformy Obywatelskiej, ale ona jest prezesem Sądu Najwyższego. To nie jest pierwsza jej wypowiedź, to jest kolejna, n-ta wypowiedź pani prezes. One pokazują, że ona nie rozumie roli, w jakiej się znalazła – zauważył Zbigniew Ziobro.

Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym, która wkrótce powstanie, będzie mogła interweniować w przypadkach takich, jakie miały miejsce podczas konferencji sędziów w Katowicach, kiedy to skierowano apel do środowisk sędziowskich, aby odmówić zastosowania ustawy w razie niezgodności ze standardami międzynarodowymi – podkreślił minister sprawiedliwości.

– Jeżeli znajdą się sędziowie, którzy zechcą się stosować do tego apelu, który jest też niczym innym, jak wprowadzaniem polityki na polskie sale sądowe, to mam nadzieję, że powołana niebawem w ramach reformy Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym będzie takie sytuacje mogła rozstrzygać. Nie mam żadnych wątpliwości, że jeśli […] uzyskam uprawnienia, jako osoba uczestnicząca w postępowaniach dyscyplinarnych, to skorzystam z tych uprawnień i wierzę, że Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym, którą chcemy powołać, takie sprawy skoryguje w sposób definitywny – akcentował szef resortu sprawiedliwości.

Prokurator Generalny wyjaśnił, że reforma wymiaru sprawiedliwości zaplanowana jest na okres kilku lat, tak, aby uniknąć błędów niedociągnięć.

– Reforma jest nakreślona na kilka lat, dlatego że jak mówi mądre powiedzenie „spieszyć się należy przy łapaniu pcheł”. Jak natomiast pokazuje doświadczenie minionych lat, niektóre rządy, które zbyt szybko i pochopnie podejmowały pewne reformy bez przemyślenia i bez odpowiedniego przygotowania, później tego żałowały, a w każdym razie pojawiały się poważne niedociągnięcia. Dlatego postanowiłem rozłożyć ten proces na kilka lat – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro wymienił również najważniejsze propozycje zmian w systemie sądowniczym.

– W tych propozycji, które będę chciał przedstawić, dwie są już w publicznej debacie: to jest ustawa o KRS oraz ustawa o szkole dla sędziów i prokuratorów, która działa w Krakowie. To są te dwie ważne ustawy. Oprócz tego będzie jeszcze ustawa o Sądzie Najwyższym, o którym przed chwilą rozmawialiśmy, jak również ustawa o ustroju sądów powszechnych. Każda z tych ustaw jest ważna, bo dotyczy innej materii – wskazywał minister.

Zapytany o przyczynę obecnej polskiej sytuacji w sądach minister sprawiedliwości podkreślił, że w okresie przemian zabrakło wysokich standardów moralnych i etycznych, które spowodowały, że w środowiskach sędziowskich nie przeprowadzono dekomunizacji.

– Gdyby były wysokie standardy moralne i etyczne, to oczywiście doszłoby do dekomunizacji, doszłoby przede wszystkim do usunięcia z sądownictwa ludzi skompromitowanych haniebnymi wyrokami politycznymi, a zwłaszcza wyrokami zbrodniczymi, takimi jak wyroki śmierci. Tego nie było. Była ochrona tych ludzi – powiedział Prokurator Generalny.

Całość „Polskiego punktu widzenia” z udziałem ministra Zbigniewa Ziobry dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl