Wybory do izraelskiego parlamentu

Trwają wybory do izraelskiego parlamentu – Knesetu. Są one postrzegane jako plebiscyt w sprawie dalszego przywództwa lidera prawicowego Likudu i obecnego premiera Benjamina Netanjahu.

Wybory do izraelskiego parlamentu – Knesetu mogą zadecydować nawet o dalszych losach procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Są one postrzegane jako plebiscyt w sprawie dalszego przywództwa lidera prawicowego Likudu i obecnego premiera Benjamina Netanjahu, który rządzi w kraju nieprzerwanie od siedmiu lat i prowadzi twardą politykę wobec Palestyńczyków.

Dotychczasowy premier Izraela Netanjahu alarmował, że dojście do władzy lewicy jest ogromnym zagrożeniem dla kraju.

– Dopóki Likud jest u władzy, nie będzie podziału Jerozolimy, nie będzie żadnych ustępstw, nie będzie żadnych wypłat. Dlatego nasi rywale inwestują ogromny wysiłek, aby zaszkodzić mi i mojej partii. Aby utworzyć luki pomiędzy moją partią a Partią Pracy. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że lewicowy rząd będzie zagrożeniem dla kraju – powiedział Benjamin Netanjahu.

Przed wyborami, które rozstrzygną, czy Netanjahu stanie na czele rządu po raz czwarty, popularność jego bloku spadała, a przewagę utrzymywał centrolewicowy Blok Syjonistyczny.

Na trzecim miejscu w przedwyborczych sondażach znalazła się Zjednoczona Lista Arabska, blok wyborczy społeczności arabskiej, skupiający na swoich listach zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan, żydów i druzów.

Do czynnego udziału w głosowaniu zachęca także lider Zjednoczonej Listy Arabskiej.

– Wierzę, że głosy naszych wyborców będą oddawane w sposób aktywny, dzięki czemu frekwencja osiągnie nawet 70 proc. Celem naszego związku jest 15 miejsc w parlamencie – mówił Haneed Zoabi, lider Zjednoczonej Listy Arabskiej.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała koalicja, przyszły rząd będzie musiał się zmierzyć z takimi kwestiami jak nierozwiązany konflikt izraelsko- palestyński, trwające rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego oraz nieporozumienia z najważniejszym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi.  Decyzje nowych władz w Jerozolimie zaważą na wizerunku Izraela na arenie międzynarodowej.

Warto podkreślić, że izraelski prezydent powierza misję formowania rządu niekoniecznie zwycięzcy wyborów, lecz temu, kto spośród 120 deputowanych Knesetu jest w stanie stworzyć większościową koalicję. Netanjahu ma więc nadzieję, że uda mu się nie tyle wygrać wybory, ile zbudować koalicję, która umożliwi stworzenie rządu.

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl