fot. flickr.com

Izrael zrywa porozumienie z ONZ ws. deportacji migrantów

Izrael zrywa porozumienie z ONZ w sprawie deportacji afrykańskich migrantów. Na razie nie wiadomo, jaki będzie ich dalszy los.

Najpierw Izrael zawarł umowę z ONZ w sprawie  deportacji do kilku krajów zachodnich 16 tys. afrykańskich migrantów przebywających w Izraelu. W zamian za to drugie tyle uchodźców miało legalnie zostać w Izraelu. Ostatecznie premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że jego kraj zrywa porozumienie.

– Jesteśmy pewni, że znajdzie się rozwiązanie dla tysięcy Erytrejczyków i Sudańczyków przebywających w Izraelu. Jesteśmy gotowi współpracować z Izraelem i z krajami, które będą skłonne przyjąć niektórych z tych uchodźców – wskazał William Spindler rzecznik agendy  ONZ zajmującej  się uchodźcami.  

Według oficjalnych danych w Izraelu przebywa obecnie ok. 42 tys. migrantów z Afryki.

– Od wielu miesięcy ten problem trwał w Izraelu i chciano go rozwiązać w ten sposób, że ok. 40 tysięcy migrantów miało wrócić do Afryki. Obecny rząd nie chce tych osób w kraju, bo twierdzi, że przyjechali wyłącznie po pracę, pieniądze i zasiłki socjalne, a prawdziwi uchodźcy zawsze mogą znaleźć miejsce w Izraelu, więc sytuacja jest rozwojowa – mówił Paweł Pokrzywiński, politolog.

Dlaczego premier Izraela wycofał się umowy z ONZ?  Okazało się, że szef rządu nie zapytała o zdanie konserwatystów z własnej partii Likud, ani koalicjantów. Pojawiły się głosy przeciwne zalegalizowaniu pobytu Afrykańczyków.

,,Jeśli pozwolimy imigrantom zostać, zagrożona będzie tożsamość i struktura społeczna Izraela” – powiedziała  minister kultury Miri Regew.

Naftali Bennett, minister edukacji i szef  partii Żydowski Dom,  wskazywał, że premier skapitulował pod wpływem kampanii medialnej.  Część mieszkańców Tel Awiwu wyrażała też niezadowolenie z faktu, iż tysiące Sudańczyków i Erytrejczyków otrzymało pozwolenie na pobyt w Izraelu. Mieszkańcy południowych dzielnic miasta, nazywanych niekiedy „małą Afryką”, prosili, by migrantów rozdzielać, przenosząc do ośrodków w całym kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj