fot. flickr.com

Władze Austrii podejmują działania dot. zaostrzenia prawa azylowego

Władze Austrii podejmują działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w kraju. Rząd w Wiedniu zatwierdził projekt zaostrzenia prawa azylowego. Władze chcą zakazać prowadzenia kampanii wyborczej przez tureckich polityków na terytorium Austrii.

Kanclerz Sebastian Kurz informuje, że zaostrzenie prawa azylowego ma służyć zwalczaniu nielegalnej migracji i ukrócić nadużywanie azylu. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach m.in. zezwala władzom na wgląd w telefon komórkowy osoby ubiegającej się o azyl, by zweryfikować jej tożsamość i trasę podróży. Jeśli uchodźca ma przy sobie pieniądze w gotówce, będzie można potrącić z nich kwotę do 840 euro jako wkład w koszty jego utrzymania.

Trudno obecnie przewidywać, jaka będzie skuteczność tego instrumentu, jeżeli zostanie ostatecznie wprowadzony. Trzeba również pamiętać, że z jednej strony może być to instrument, który rzeczywiście spełni swoje zadania i z prawa azylu będą korzystały osoby do tego faktycznie uprawnione – powiedział prawnik dr Adrian Szumski.

Politolog dodał, że z drugiej strony te propozycje wiążą się z pewną ingerencją w prawa i wolności jednostki. Kolejne plany dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności w kraju wiążą się z dużą mniejszością turecką w Austrii. Rząd w Wiedniu zabroni tureckim politykom prowadzenia na terytorium austriackim kampanii przed zapowiedzianymi na czerwiec wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Turcji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj