Wiceszef MSZ: Polska gotowa do przedstawienia oferty wsparcia ws. migracji

W kwestii migracji Polska jest gotowa do przedstawienia na najbliższym szczycie UE własnej oferty wsparcia w zakresie głównych misji UE na Morzu Śródziemnym, a także udziału w „inicjatywach o bardziej długofalowym, finansowym charakterze” – powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Szczyt szefów państw i rządów UE odbędzie się 19 i 20 października w Brukseli. Wiceszef MSZ przedstawił polskie stanowisko na środowym posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE.

Według niego jednym z kluczowych tematów szczytu będzie kwestia migracji.

Rada zapewne wyrazi oczekiwanie, aby kraje najbardziej narażone – na dziś to są przede wszystkim Włochy – mogły liczyć na wyraźnie większe wsparcie ze strony poszczególnych państw członkowskich. Polska jest przygotowana do tego, żeby zaprezentować swoją własną ofertę wsparcia w zakresie wszystkich głównych misji unijnych na Morzu Śródziemnym, także w zakresie dobrowolnej partycypacji naszego kraju w inicjatywach o bardziej długofalowym, finansowym charakterze” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

W jego ocenie, generalnie cała dyskusja wpisuje się w zasadnicze polskie oczekiwania, by problem migracyjny rozwiązywać w ścisłej kooperacji z krajami pochodzenia i tranzytu. Według Konrada Szymańskiego, podczas szczytu odbędzie się m.in. debata nad realizacją porozumienia z Turcją.

Przywódcy 27 państw członkowskich, bez Wielkiej Brytanii, spotkają się, by omówić postęp w negocjacjach na temat Brexitu.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie, by szefowie rządów uznali, że aktualny stan – czy nawet wyobrażony stan po zakończeniu piątej rundy negocjacji – usprawiedliwia uznanie tego postępu za wystarczający” – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Polska będzie ostrożnie formułowała oczekiwanie w tej sprawie, ponieważ doceniamy wysiłek rządu brytyjskiego, by uniknąć klinczu, kolizji negocjacyjnej” – zaznaczył Konrad Szymański.

Według polityka, polski rząd docenia wysiłek Londynu włożony we właściwe uregulowanie kwestii praw obywateli.

Natomiast niemniej ważnym dla nas aspektem oceny postępu negocjacji są uregulowania natury finansowej” – mówił Konrad Szymański.

Jak dodał, ewentualny zanik składki brytyjskiej wpłynie na rozliczanie obecnej perspektywy finansowej, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla polskich beneficjentów.

Szefowie państw i rządów, w gronie „28”, będą dyskutować także na temat Europy cyfrowej w kontekście szczytu cyfrowego, który odbył się niedawno w Tallinie. Według Konrada Szymańskiego, Polska opowiada się za przyspieszeniem prac legislacyjnych mających na celu rozbudowę rynku cyfrowego w UE.

Rada Europejska odniesie się też zapewne do aktualnego stanu prac nad stałą strukturalną współpracą w zakresie obronności (PESCO). Decyzję w tej sprawie unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie Rady. PESCO ma prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE. Konrad Szymański powiedział, że dla Polski istotna jest zgodność tych planów z międzynarodowymi zobowiązaniami krajów członkowskich w zakresie obronności, w tym przede wszystkim z NATO.

Przywódcy unijni zapewne dyskutować będą także o relacjach Wspólnoty z Turcją – wskazał wiceszef MSZ.

Dostrzegamy negatywne zmiany wewnętrzne w Turcji, które mogą utrudnić gładką współpracę z pozostałymi partnerami zachodnimi, natomiast będziemy przypominali, że Turcja bez względu na te negatywne okoliczności pozostaje bardzo ważnym partnerem w zakresie bezpieczeństwa, migracji, walki z terroryzmem” – powiedział Konrad Szymański.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl