fot. wikipedia

W Belwederze o polskiej polityce historycznej

Dziś w Belwederze ruszą prace nad przygotowaniem Strategii Polskiej Polityki Historycznej. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 13.00 weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Razem z nim w debacie uczestniczyć będą, m.in. wykładowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji społecznych i pism historycznych oraz publicyści.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że wśród zaproszonych znaleźli się także przedstawiciele środowisk, które w latach 90. poddawały w wątpliwość wartość polityki historycznej jako takiej.

Prof. Wojciech Roszkowski, historyk z Państwowej Akademii Nauk, zwraca uwagę, że prezydent Andrzej Duda zapowiadał ożywienie polityki historycznej, a dzisiejsza inicjatywa już jest tego dowodem. Profesor ma nadzieję, że to spotkanie będzie ważnym krokiem na drodze budowania polityki historycznej państwa.

– Myślę, że politykę historyczną trzeba ożywić. To bardzo dobrze, że Pałac Prezydencki tę inicjatywę ma, bo to państwo powinno się tym jednak interesować zwłaszcza, że dosyć sporo jest teraz inicjatyw oddolnych – Reduty Obrony Dobrego Imienia czy grup rekonstrukcyjnych, czy różnych marszów, lokalnych, centralnych. Wydaje mi się, że Pałac Prezydencki wychodzi też naprzeciw sporym oczekiwaniom, że na tym spotkaniu będziemy w stanie spróbować określić, jakimi metodami, za jakie środki, jakimi siłami instytucjonalnymi tę politykę ożywić – podkreśla prof. Wojciech Roszkowski.

Zgodnie z informacją udzieloną przez Kancelarię Prezydenta, wtorkowa debata ma również dotyczyć formuły dalszych spotkań.

RIRM

drukuj