Uganda: Polscy lekarze świadczą pomoc w jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie

Z Ugandy wróciła ośmioosobowa grupa składająca się z lekarzy, położnej, farmaceuty i ratownika medycznego, gdzie przez dwa tygodnie wspierała i szkoliła kadrę szpitala referencyjnego w miejscowości Midigo. Na ich miejsce dotarli już następni medycy, którzy przez kolejne 14 dni będą nieść pomoc chorym.  

„Mamy tu dużo pracy do wykonania. Brakuje podstawowych leków i sprzętu. Głównym problemem jest występująca tutaj ciężka postać malarii” – opowiada Paweł Szczuciński, lekarz z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

W Bidi Bidi w Ugandzie – jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie – przebywa 28 tys. osób. 

„Na północ od niego – wojna w Sudanie Południowym, na zachód – epidemia wirusa Ebola w Demokratycznej Republice Kongo. Do położonego ponad 20 km od obozu niewielkiego szpitala referencyjnego w Midigo trafiają tylko najbardziej skomplikowane przypadki. Kiepskie drogi i duże odległości sprawiają, że chorzy często docierają do szpitala zbyt późno” – informuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Operacje często wykonywane są przy świetle latarek, gdyż brakuje specjalistycznego oświetlenia w sali zabiegowej. Z powodu dużej odległości od szpitala nie wszystkim ciężarnym kobietom udaje się dotrzeć na czas i otrzymać medyczną pomoc.

„Mamy tu dużo pracy do wykonania. Brakuje podstawowych leków i sprzętu. Głównym problemem jest występująca tutaj ciężka postać malarii (…).Ogromne uznanie należy się lokalnemu personelowi, który często zmuszony jest nieść pomoc najmniejszym i najbardziej bezbronnym bez podstawowego sprzętu, możliwości diagnostycznych i leków” – mówi Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Brak odpowiedniego sprzętu to jednak nie jedyny problem w niesieniu pomocy mieszkańcom Ugandy. Często nikt z obsługi nie jest przeszkolony w obsłudze urządzeń.

„Lekarz Agnieszka Racka przez kilka dni uczyła miejscowy personel obsługi sprzętu. Nowe umiejętności z pewnością pomogą lekarzom w diagnozowaniu pacjentów i dobieraniu odpowiedniej terapii. Codzienną pracę miejscowych lekarzy ułatwią również cztery nowe wyciągi ortopedyczne dla pacjentów. Te pierwsze w tym szpitalu profesjonalne pacjenci w Midigo zawdzięczają doświadczeniu zawodowemu ortopedy i kreatywności ratownika medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM” – wskazuje Fundacja.

Powrót pierwszej grupy polskich lekarzy z Ugandy to nie koniec akcji. W drogę do afrykańskiego kraju wyruszyły kolejne osoby z Medycznego Zespołu PCPM, które przez następne 14 dni dalej będą nieść pomoc chorym i szkolić lokalny personel. Fundacja buduje także w obozie Bidi Bidi tymczasowe kliniki.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl