[TYLKO U NAS] S. Piotrowicz: poprzez zmiany w sądownictwie przywracamy władzę zwierzchnią narodowi

Reorganizacja wymiaru sprawiedliwości ma przywrócić służebną rolę sądów względem narodu i państwa, etos tej służby i zwiększyć zaufanie społeczne do tej instytucji – podkreślił Stanisław Piotrowicz podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreślił, że poprzez prawne zmiany ustrojowe przywracana jest obecnie władza zwierzchnia narodowi.

Istnieje potrzeba głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie reformuje tę instytucję, ponieważ po 1989 r. nie było żadnych głębszych reorganizacji w tej dziedzinie. Dziś widzimy tego efekty i wielkie – niespotykane nigdy dotąd i nigdzie w demokratycznych krajach – upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.

– Reorganizacja wymiaru sprawiedliwości ma przywrócić służebną rolę sądów względem narodu i państwa, etos tej służby i zwiększyć zaufanie społeczne do tej instytucji. Jeżeli ktoś by mówił, że zmierza to do upolitycznienia sądów, to trzeba temu mocno zaprotestować. Po pierwsze, nigdy i nigdzie sądy nie były i nie są obecnie tak upolitycznione, jak w Polsce. Mamy tego liczne dowody. Po drugie, w krajach zachodnich w zdecydowanej większości o tym, kto będzie sędzią, decyduje minister sprawiedliwości – wskazał polityk.

To m.in. w Austrii, Niemczech, Czechach czy Holandii minister sprawiedliwości występuje z wnioskiem o nominacje sędziowskie. Dla przykładu, w Holandii sędziów sądu najwyższego wybiera parlament.

– Tam nikt nie podnosi larum, że jest to ingerencja władzy ustawodawczej i wykonawczej we władzę sądowniczą. Zmierzamy do przestrzegania polskiej Konstytucji. Jest w niej wyraźny zapis: władzę zwierzchnią sprawuje naród w odniesieniu do władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej. W Polsce ten zapis w odniesieniu do władzy sądowniczej był dotąd martwy. Nie funkcjonowały żadne instrumenty, przy pomocy których naród mógłby sprawować swoją zwierzchnią władzę. Poprzez prawne zmiany ustrojowe Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego – przywracamy władzę zwierzchnią narodowi, przywracamy ład konstytucyjny – akcentował przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa [czytaj więcej].

Jedną z najważniejszych kompetencji KRS jest decydowanie o wyborze sędziów w Polsce. Sejm przyjął także zapisy nowelizacji Prawa o ustroju sądów [czytaj więcej].

– Nowelizacja ustawy dotycząca ustroju sądów powszechnych zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości w zakresie obsadzania stanowisk prezesów sądów poszczególnych szczebli, obsadzania dyrektorów administracyjnych w poszczególnych sądach. Reguluje także kwestie przydzielania spraw poszczególnym sędziom, co zwiększa niezawisłość sędziowską i ich niezależność względem prezesów – mówił gość „Aktualności dnia”.

W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną trzy nowe izby: prawa prywatnego, prawa publicznego i dyscyplinarna [czytaj więcej].

– Do istotnych rozwiązań w tym zakresie należy nowa izba dyscyplinarna. Dotychczas sędziowie decydowali o tym, kto zostawał w Polsce sędzią,  kogo można pociągnąć do odpowiedzialności karnej, dyscyplinarnej – a zatem pozostawali poza jakąkolwiek kontrolą. Sądownictwo dyscyplinarne było ulokowane na niższych szczeblach sądownictwa  – to koledzy decydowali o losie kolegów. Teraz powstanie izba dyscyplinarna na poziomie Sądu Najwyższego. Będzie to sąd dyscyplinarny dla wszystkich korporacji zawodowych. To rozwiązanie jest oczekiwane społecznie i przywróci etos służby w wymiarze sprawiedliwości. Dziś od samych sędziów wiemy, że uważają, iż są ponad wszystkimi władzami – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Całość wypowiedzi posła Stanisława Piotrowicza w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl