Szef MON: powstanie grupa robocza mająca synchronizować działania wojsk Polski i USA

fot. PAP/EPA

Została podjęta decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów – poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem w Waszyngtonie. Dodał, że zaprosił Jamesa Mattisa do Polski.

Antoni Macierewicz od czwartku przebywa z wizytą w USA. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wziął m.in. udział w Forum, które organizowane jest w amerykańskiej stolicy przez Center for European Policy Analysis (CEPA). Wieczorem czasu polskiego Antoni Macierewicz spotkał się z ministrem obrony USA Jamesem Mattisem.

Po zakończeniu spotkania, Antoni Macierewicz poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony dotyczyły między innymi „konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO”.

Ponadto, jak relacjonował szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poruszono temat sytuacji w Afganistanie, a także „jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni”: rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar.

„Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku” – zadeklarował minister.

Poinformował również, że w czwartek została podjęta decyzja o utworzeniu „specjalnej grupy roboczej”, która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów.

„Chcemy jak najszybciej synchronizacji działań naszych planów, działania naszych armii” – podkreślił.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał, że w imieniu rządu zaprosił gen. Jamesa Mattisa do Polski. Dopytywany ocenił, że z uwagi na liczne obowiązki amerykańskiego sekretarza obrony „nie sądzi”, by do tej wizyty doszło jeszcze w tym roku. Zaznaczył jednocześnie, że James Mattis bardzo ucieszył się z zaproszenia.

Antoni Macierewicz zapewnił również dziennikarzy, że spotkanie było bardzo udane, a rozmowy z Amerykanami będą kontynuowane.

CEPA – założony w 2005 roku – jest wśród ponad 50 think-tanków w amerykańskiej stolicy najstarszym i jedynym ośrodkiem politologicznym, który w swojej działalności koncentruje się na zagadnieniach państw Europy Środkowo-Wschodniej, znajdujących się kiedyś w sowieckiej sferze wpływów. Od roku 2015 CEPA posiada także swoje biuro regionalne w Warszawie.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl