W piątek deszczowego września ciąg dalszy

Jak informuje IMGW, Europa południowo-wschodnia, częściowo środkowa oraz rejon Wysp Brytyjskich będą pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą układy wysokiego ciśnienia. Przeważający obszar kraju będzie pod wpływem niżu z rejonu Morza Czarnego, jedynie województwa zachodnie będą w obszarze podwyższonego ciśnienia.

Nad Polską utrzymywać się jeszcze będzie strefa rozmywającego się frontu ciepłego, rozdzielająca powietrze polarno-morskie, na przeważającym obszarze chłodniejsze, od wilgotniejszego i nieco cieplejszego na wschodzie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i nieznacznie wzrośnie.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, które na południowym wschodzie miejscami mogą być o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana wysokość opadów do 10 mm. Wysoko w Tatrach opady śniegu i śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna od 13 st. do 18 st., w dolinach karpackich od 10 st. do 13 st. Wiatr słaby, okresami, zwłaszcza nad morzem i na Dolnym Śląsku, umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W nocy z piątku na sobotę w południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże oraz opady deszczu, które na Śląsku, w Małopolsce, oraz na Lubelszczyźnie będą okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, prognozowana tam suma opadów do 15 mm, a w Karpatach do 25 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami słabe opady deszczu. Przejściowo w opadach deszczu lub mżawki oraz nad ranem w lokalnych mgłach widzialność ograniczona do 200 m. Wysoko w Tatrach opady śniegu i śniegu z deszczem. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 9 st. do 13 st., w rejonach podgórskich, zwłaszcza w kotlinach sudeckich niższa lokalnie tylko 6 st. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.  W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h.

PAP/RIRM

drukuj