fot. flickr.com

Premier Węgier Viktor Orban z oficjalną wizytą w Warszawie

Oficjalną wizytą w Warszawie złoży dziś premier Węgier Viktor Orban, który spotka się z premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu, a także z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy szefów rządów Polski i Węgier mają dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa oraz spraw unijnych.

„Wiążemy duże nadzieje z wizytą premiera Viktora Orbana w Warszawie. Nie ukrywamy, że obydwa kraje mają wspólne stanowiska w toczących się sprawach w Unii Europejskiej” – podkreśliła w czwartek w TV Trwam Beata Szydło.

Jak zauważyła, to pierwsza za jej kadencji, oficjalna wizyta premiera Węgier w Polsce.

 „Do tej pory gościliśmy go przy okazji szczytów Grupy Wyszehradzkiej i innych wydarzeń, ale oficjalnie będzie to po raz pierwszy” – dodała.

Polska premier zapowiedziała, że z Viktorem Orbanem będzie rozmawiać o „relacjach bilateralnych i wspólnych projektach polsko-węgierskich”. Jak dodała, chce także poruszyć tematy unijne.

„Mam tu na myśli dwie kwestie – dyrektywę o pracownikach delegowanych oraz migrację” – podkreśliła. Innym tematem rozmów z premierem Węgier będą kwestie bezpieczeństwa.

Wizyta Viktora Orbana rozpocznie się w piątek o godz. 11.00 od oficjalnego powitania przez premier Beatę Szydło. Następnie planowane jest spotkanie szefów obu rządów, a także oficjalny obiad. O godz. 12.30 odbędzie się spotkanie z mediami obu premierów.

W piątek po południu, o godz. 13.30 szef węgierskiego rządu spotka się w Sejmie z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Planowane są także spotkania Viktora Orbana z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz Senatu Stanisławem Karczewskim.

PAP/RIRM

drukuj