Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Już po raz 103. w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To czas szczególnej modlitwy w intencji tych, którzy  przebywają z dala od swych domów i bliskich.

Na dzisiejszy dzień papież Franciszek wydał specjalne orędzie. Przypomina w nim, że migracja to zjawisko światowe, a każdy kraj powinien zapewnić przebywającym w nim migrantom pełne uznanie przysługujących im praw.

Ojciec Święty pragnie też zwrócić uwagę na najmłodszych – mówi ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Papież zwraca się do nas kierując nasze spojrzenie na sytuację dzieci i na nasze obowiązki względem najmłodszych. Tematyka ta jest oczywiście podyktowana obecną sytuacją na świecie, gdzie około 1/3 całej populacji stanowią dzieci, a połowa uchodźców, imigrantów to właśnie dzieci. Papież Franciszek wzywa zarówno poszczególnych chrześcijan, wspólnoty kościelne, jak i instytucje poszczególnych krajów i międzynarodowe, aby brały dzieci w ochronę, podejmowały konkretne decyzje służące integracji dzieci ze środowiskiem, w którym obecnie się znajdują, i aby podejmowały trwałe rozwiązania – nie tymczasowe – które polepszą sytuację dzieci we współczesnym świecie – wskazuje ks. bp Wiesław Lechowicz.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy po raz pierwszy obchodzono w 1915 r. Ustanowiono go w następstwie listu ówczesnej Świętej Kongregacji Konsystorialnej do włoskich biskupów.

Kongregacja zaapelowała o ustanowienie dorocznego dnia, który uwrażliwiałby na zjawisko migracji oraz na gromadzenie środków na dzieła duszpasterskie na rzecz włoskich emigrantów i misjonarzy pracujących wśród nich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl