Przedstawiono propozycje reformy szkolnictwa wyższego

W auli Politechniki Warszawskiej trzy zespoły eksperckie przedstawiły swoje pomysły na reformę szkolnictwa wyższego. Propozycje mają pomóc w reformie polskich uczelni tak, aby kształciły lepiej i sprawniej.

W ubiegłym roku ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało, że potrzebna jest zupełnie nowa ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym – regulująca funkcjonowanie polskich uczelni.

Rozwiązania powstają w ramach Narodowego Kongresu Nauki, czyli cyklu spotkań poświęconych poszczególnym dziedzinom reformy. Debatowano już m.in. o rozwoju humanistyki; z kolei teraz, eksperci przedstawili konkretne pomysły dotyczące funkcjonowania uczelni, zakładające np. zmianę roli rektorów.

Podczas prezentacji obecny był minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, który nadzoruje reformę. To są projekty pełne bardzo interesujących inspiracji – wskazał wicepremier.

– Na pewno bardzo kontrowersyjnych, pewnie wszyscy mamy świadomość, że najmniej kontrowersyjne byłoby utrzymanie status quo. Tylko, że utrzymanie status quo oznaczałoby przyzwolenie na marginalizacje polskiej nauki i polskich uczelni. Te trzy prezentacje, to były takie snopy światła skierowane w przyszłość. Zdecydowana większość z nas ma takie poczucie, że model funkcjonowania nauki i szkolnictwa wyższego, który powstał po roku ’89 wyczerpuje na naszych oczach swój potencjał – akcentował wicepremier Jarosław Gowin.

Na podstawie wyników prac trzech zespołów ministerstwo ma przygotować projekt nowej ustawy. Zostanie on zaprezentowany we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki, który odbędzie się w Krakowie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj