fot. prezydent.pl

Prezydent w Nowym Jorku będzie promował Polskę jako partnera inwestycyjnego

Prezydent Andrzej Duda we wrześniu w Nowym Jorku będzie promował Polskę jako partnera inwestycyjnego; w listopadzie w Szwajcarii ma natomiast rozmawiać o możliwości przeniesienia do Polski innowacyjnego modelu szkolnictwa zawodowego – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Do Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda udaje się 18 września; w Nowym Jorku weźmie udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oprócz obowiązków związanych z udziałem w sesji, w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu – powiedział minister Szczerski.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent dużą uwagę skupi na kontaktach gospodarczych, promowaniu Polski jako partnera inwestycyjnego dla biznesu amerykańskiego. Spotka się z szerokimi kręgami biznesu amerykańskiego zarówno z tymi, które już są obecne w Polsce jak i z tymi, którzy rozważają inwestycje w Polsce, aby zachęcać do partnerstw gospodarczych z Polską” – poinformował.

Szwajcarię prezydent ma odwiedzić w połowie listopada. Tę wizytę – zapowiada Szczerski – prezydent będzie chciał w dużej mierze poświęcić promocji innowacji w gospodarce a także innowacyjnemu szkolnictwu zawodowemu.

Będzie dyskusja na temat wzorców szwajcarskich i ich możliwości przeniesienia do Polski, jak i wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw i pomysłów w Polsce” – powiedział.

Dodał, że prezydent chce zabrać do Szwajcarii grupę przedsiębiorców startupowych, by mieli możliwość znalezienia tam partnerów do współpracy. A także, by pokazać model innowacyjnego rozwoju gospodarczego, dla którego także potrzebujemy kontaktów, współpracy z zagranicą. Szwajcaria jest dobrym przykładem kraju, z którym taką współpracę możemy rozwinąć na rzecz gospodarki innowacyjnej w Polsce – dodał minister..

W Szwajcarii prezydent odwiedzi Vevey, miejsce śmierci Henryka Sienkiewicza – powiedział min. Szczerski. Rok 2016 został ogłoszony rokiem tego pisarza; Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 r. Odwiedzimy miejsce śmierci Henryka Sienkiewicza dokładnie w stulecie śmierci – dodał minister.

Poinformował, że Andrzej Duda uda się także do ośrodka naukowo-badawczego CERN.

Prezydencki minister powiedział, że w obszarze polityki zagranicznej Andrzej Duda będzie się koncentrował na polityce bezpieczeństwa, współpracy regionalnej i dyplomacji gospodarczej.

W odniesieniu do obszaru gospodarczego – jak mówił – chodzi o dawanie politycznego, zielonego światła w relacjach gospodarczych z krajami, w których sygnał płynący z najwyższego politycznego szczebla jest bardzo ważny.

Kolejny filarem – zaznaczył Szczerski – są bezpośrednie kontakty z dużym biznesem. Trzeci filar to zachęcanie regionalnych partnerów do realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych; czwarty – wspieranie przez prezydenta innowacyjnych inwestycji w polską gospodarkę.

PAP/RIRM

drukuj