Prezydent Andrzej Duda z dwudniową wizytą w Niemczech

Współpraca gospodarcza, gazociąg Nord Stream 2, sankcje nałożone na Rosję będą tematami rozpoczynającej się dziś dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie. Spotka się on z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel.

Andrzej Duda wróci do Polski w piątek. Tego samego dnia do Warszawy przybędzie prezydent Gauck.

Polsko-niemieckie spotkania odbywają się w ramach wspólnych obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podczas wizyty w Berlinie prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda. Parę prezydencką powita na dziedzińcu Pałacu Bellevue prezydent Niemiec Joachim Gauck z Danielą Schadt. Po spotkaniu prezydentów Polski i Niemiec odbędą się plenarne rozmowy delegacji pod przewodnictwem szefów państw dotyczące relacji dwustronnych. Następnie pary prezydenckie wezmą udział w konferencji poświęconej 25-leciu partnerstwa, podczas której zaplanowano wystąpienia Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka.

Wieczorem Andrzej Duda z małżonką w polskiej ambasadzie w Berlinie obejrzą z przedstawicielami Polonii mecz Polski z Niemcami w ramach Euro 2016.

W piątek prezydent Duda spotka się z kanclerz Merkel. Odbędą się także plenarne rozmowy delegacji.

Prezydencki minister odpowiadający za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski powiedział, że tematami spotkania z niemiecką polityk – oprócz kwestii bilateralnych – będą: polityka europejska, w tym wschodnia, przyszłość Europy m.in. kontekście referendum brytyjskiego, sytuacja na Ukrainie.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Szczerskiego, w trakcie rozmów z politykami w Berlinie Andrzej Duda ponownie przedstawi swoje stanowisko ws. Nord Stream 2.

Kolejnym tematem rozmów polskiego prezydenta w Berlinie mają być także sankcje nałożone na Rosję. Prezydent Duda podkreśla, że są one instrumentem prawnym, a nie politycznym – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydent po raz kolejny podejmie rozmowy na temat praw Polonii w Niemczech – poinformował minister Szczerski.

„Będziemy mówić o kwestiach formalnych, jak uznanie pełni praw Polonii niemieckiej, a także o kwestiach praktycznych, jak finansowanie polskiego szkolnictwa, polskich organizacji w Niemczech” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl