fot. PAP/EPA

Rosja: uzgodniono rozejm w Aleppo

Strony konfliktu syryjskiego zgodziły się na 48-godzinne zawieszenie broni w Aleppo na północnym zachodzie Syrii – poinformowało w środę późnym wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony.

Rozejm ma wejść w życie w nocy ze środy na czwartek i – jak poinformowała strona rosyjska – służyć „ustabilizowaniu sytuacji” w Aleppo.

Departament Stanu USA potwierdził zawarcie porozumienia w sprawie przerwania walk.

Rosja podała informację o rozejmie w Aleppo kilka godzin po tym, jak szef dyplomacji USA John Kerry ostrzegł Moskwę i syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przed naruszaniem zawieszenia broni w Syrii i zarzucił im selektywne wdrażanie umowy o „wstrzymaniu wrogości.

Porozumienie o zawieszeniu broni, wynegocjowane przez Waszyngton i Moskwę pod koniec lutego, jest regularnie naruszane od końca kwietnia. Na początku czerwca Asad zapowiedział odbicie „każdego centymetra” kraju, oddalając szanse na trwały rozejm.

W ostatnich dniach w okolicach Aleppo i w samym mieście toczyły się zacięte walki między siłami reżimu prezydenta Asada, wspieranymi przez rosyjskie lotnictwo, a rebeliantami, głównie dżihadystami z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

PAP/RIRM

drukuj