Prezydent A. Duda: Cyfrowe zagrożenia na liście kluczowych problemów

W świecie XXI wieku zagrożenia związane z szeroko rozumianymi technologiami cyfrowymi zapisują się na liście kluczowych problemów – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec rozpoczętego dzisiaj w Krakowie.

Trwające dwa dni wydarzenie poświęcone jest strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Forum stanowi platformę współpracy pomiędzy rządami, organizacjami międzynarodowymi oraz kluczowymi podmiotami sektora prywatnego i gromadzi uznanych w świecie ekspertów zajmujący się tą tematyką.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji ocenił, że ostatnie 12 miesięcy to czas wyjątkowo owocny dla umacniania cyberbezpieczeństwa w kraju i Europie, w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy NIS (nowe przepisy maja wzmocnić ochronę państw członkowskich Unii Europejskiej przed cyberatakami – PAP).

„W Polsce przyjęliśmy krajowe ramy polityki cyberbezpieczeństwa, od ponad dwóch miesięcy te kwestie reguluje specjalna ustawa” – przypomniał prezydent i zaznaczył, że obecnie potrzebujemy sprawnej implementacji nowych przepisów.

„W świecie XXI wieku zagrożenia związane z szeroko rozumianymi technologiami cyfrowymi zapisują się na liście kluczowych problemów. Niezbędne jest nie tylko zapewnienie koordynacji działań państwa w tej sferze, ale również opracowanie kompleksowej strategii cyberbezpieczeństwa tworzącej skuteczne mechanizmy obrony” – zauważył Andrzej Duda w liście odczytanym przez Bogusława Cichonia, dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jesteśmy świadomi – napisał prezydent w liście – że cyberbezpieczeństwo zależy od wielu czynników.

„Nie uda się go osiągnąć bez zdolnych informatyków, nowoczesnego sprzętu, dobrego oprogramowania, czy wreszcie wysokich nakładów na badania i rozwój” – zauważył i dodał, że równie istotna jest także odpowiednia edukacja, ciągłe podnoszenie świadomości społecznej oraz współpraca międzynarodowa w wielu wymiarach.

„Stanowi to istotne wyzwanie dla instytucji będących częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Wymiana informacji o podatnościach, zagrożeniach i atakach staje się standardem, coraz częściej organizowane są międzynarodowe ćwiczenia mające na celu wymianę doświadczeń i wypracowanie najlepszych praktyk” – ocenił prezydent Andrzej Duda, wyrażając zadowolenie, że wymiana zagraniczna staje się także domeną sektora prywatnego, organizacji pozarządowych oraz stałym elementem partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak przypomniał prezydent, formuła środkowoeuropejskiego partnerstwa w postaci inicjatywy Trójmorza, w której szczycie w Bukareszcie niedawno uczestniczył, w ciągu trzech lat od inauguracji zaowocowała wieloma konkretnymi projektami, została ona także doceniona na forum międzynarodowym.

„Myśląc o Trójmorzu najczęściej skupiamy się na kwestiach infrastruktury drogowej, kolejowej czy energetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój sektora cyfrowego oraz infrastruktury telekomunikacyjnej, a także towarzyszące temu projekty od początku były jednym z obszarów strategicznych tej inicjatywy” – przypomniał prezydent.

Włączenie do tego obszaru telekomunikacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa – zauważył Andrzej Duda – w istotny sposób przyczynia się do budowy bezpiecznego i konkurencyjnego środowiska gospodarczego w naszym regionie.

„Chcemy i mamy szansę stać się liderem innowacyjnej cyfrowej gospodarki, opartej na najnowszych osiągnięciach nauki i techniki. Dostrzegamy potencjał w technologiach łączności 5G, sztucznej inteligencji, blockchain, big data, a dzięki zdolnym ekspertom i kapitałowi ludzkiemu jesteśmy w stanie go wykorzystać” – ocenił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dyskusje podczas tegorocznego forum Cybersec zainspirują jego uczestników do wypracowania i wdrażania nowatorskich projektów służących rozwojowi gospodarczemu i bezpieczeństwu nas wszystkich.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski ocenił podczas konferencji, że tworzenie infrastruktury cyfrowej i podejmowanie działań z tym związanych doskonale wpisują się w nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. Jak zauważył, wszystkie państwa deklarujące przystąpienie do Trójmorza to członkowie Unii Europejskiej, co pozwala na wykorzystanie środków i kooperację cyfrową w ramach programów „Łącząc Europę” (CEF) i DigitalEurope.

„Obecnie znajdujemy się na takim etapie, na którym należy zaplanować precyzyjnie dalsze kroki” – dodał.

„Musimy się, jako państwa członkowskie przygotować od tego, żeby zgłosić razem projekty infrastrukturalne. Cyfrowe autostrady są tego najlepszym przykładem” – ocenił i przypomniał, że Polska podpisała już list intencyjny z Litwą dotyczący tworzenia infrastruktury w ramach cyfrowych autostrad przy okazji budowy międzynarodowej trasy Via Baltica.

„Cyfrowe autostrady – to jedno, drugie, to to, co mają przenosić, czyli dane. Jesteśmy po osiągnięciu bardzo ważnego kroku, jakim jest rozporządzenie o swobodnym przepływie danych. Polska była jednym z inicjatorów tego projektu. Te dwa elementy są bardzo ważne, z jednej strony infrastruktura, z drugiej potrzebne są dane, które będą gospodarkę napędzać” – zaznaczył Marek Zagórski.

Zdaniem ministra cyfryzacji ważną inicjatywą są także tzw. huby innowacji, które powinny powstawać w ramach partnerstwa Trójmorza. Będą one skoncentrowane – zapowiedział – na wielu zagadnieniach, ale jednym z ważniejszych elementów tej współpracy winno być cyberbezpieczeństwo.

„Tu jest potrzebna kooperacja, bo jako Europa musimy wzmocnić współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa, bo tylko w ścisłej kooperacji państw unijnych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa możliwe jest wzmocnienie naszych możliwości obronnych” – dodał minister.

Podczas IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec wręczono nagrodę European CYBERSEC Award. Otrzymała ją Melissa Hathaway, b. doradczyni prezydentów George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa. Organizatorem Forum Cybersec jest Instytut Kościuszki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl