fot. twitter.com

S. Kaleta: Skala decyzji reprywatyzacyjnych wydawanych przez władze PO wynosiła ok. 200 rocznie

Skala decyzji reprywatyzacyjnych wydawanych rocznie przez władze Platformy Obywatelskiej wynosiła około 200; w czasie, gdy Warszawą rządził Lech Kaczyński, liczba ta malała – powiedział wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Komisja, której przewodniczy Patryk Jaki, przedstawiła dziś raport pokazujący straty, jakie poniosła stolica w wyniku afery reprywatyzacyjnej.

Na skutek działalności mafii reprywatyzacyjnych – jak podali na konferencji prasowej członkowie komisji – Warszawa straciła ok. 21,5 mld zł. To wartość zarówno zreprywatyzowanych nieruchomości, jak i odszkodowań.

Do 2016 r. w stolicy wydano 4 tys. 159 decyzji zwrotowych. Komisja zbadała z nich już ponad 3 tys. 90.

Sebastian Kaleta wskazywał, że politycy związani z PO wydali 78 proc. wszystkich decyzji, a za rządów Lecha Kaczyńskiego było to jedynie 5 proc.

– Patrząc na skalę decyzji w latach, widzimy zdecydowanie, że kiedy prezydentami byli (Marcin) Święcicki oraz (Paweł) Piskorski, liczby rocznie oscylowały w okolicach 200, a nawet więcej. Natomiast od 2003 r., kiedy odpowiedzialność za reprywatyzację przejął śp. prezydent Lech Kaczyński, to z każdym rokiem ta liczba malała. Malała, ponieważ prezydent Lech Kaczyński bardzo ostrożnie podchodził do kwestii reprywatyzacji. (…) Co do sposobu działania, kupowania roszczeń przez Marka M. miał daleko idące wątpliwości. Zakazywał urzędnikom – co zeznała pani Jakubiak –pozytywnego rozstrzygania jego spraw – powiedział wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Przedstawiony raport – jak mówił Sebastian Kaleta – pokazuje skalę tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy i gigantycznego wypływu majątku ze Skarbu Państwa, a także, że były okresy, w których można było zatrzymać ten proceder.

Zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości komisja weryfikacyjna bada od czerwca 2017 r.

RIRM

drukuj