Narodowa Rada Studiów Strategicznych

Prezydent Andrzej Duda chce powołania Narodowej Rady Studiów Strategicznych. Miałaby ona powstać z utworzonej już przez niego Narodowej Rady Rozwoju.

W skład tego organu wchodzi obecnie 87 ekspertów z różnych dziedzin, w tym kilku wykładowców WSKSiM. Jej celem jest przygotowanie planu naprawy
i rozwoju kraju.

Podczas Forum dla Wolności i Rozwoju w Katowicach prezydent Andrzej Duda podkreślał, że chciałby zmiany formuły, w jakiej funkcjonuje obecnie Narodowa Rada Rozwoju.

– Mam taką koncepcję, pewnie będę na ten temat rozmawiał z panią Premier, kiedy rząd się już ukonstytuuje, aby Narodowa Rada Rozwoju wyszła z Kancelarii Prezydenta i stałą się Narodową Radą Studiów Strategicznych. W moim rozumieniu Rada nie tyle powinna przygotowywać ustawy, co strategie rozwojowe kraju i nad nimi powinna dyskutować. Chciałbym, aby stałą się instytucją pomostową, ale w oparciu o własną ustawę – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że chce, aby Rada nie była przypisana wyłącznie do jednego organu państwa, ale miała wymiar ponad administracyjny.

RIRM

drukuj