fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydenci Polski i USA spotkają się w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie. Dziś w Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia w tej sprawie. W południe miejscowego czasu odbędzie się ceremonia powitania polskiej pary prezydenckiej.

Rozmowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym państwie były prowadzone głównie przez MON i Pentagon, przy współpracy ekspertów oraz przedstawicieli szefów obu krajów. Pierwotnie podpisanie porozumienia w tej sprawie przewidywane było na wrzesień. Jak mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski, rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów. Szczerski zaznaczył jednocześnie, że zakończenie rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego.

– Mamy zakończone negocjacje prowadzone przez oba ministerstwa przy współudziale ekspertów i przedstawicieli obu prezydentów. Natomiast teraz decyzja należy już do naszych szefów, prezydentów obu państw, na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący – wskazał prezydencki minister.

Dokument zawiera ogólną deklarację polityczną o sojuszniczych zobowiązaniach i gwarancjach udzielanych w ramach systemu NATO oraz szczegółowe założenia dotyczące tzw. Fort Trump. Treść umów zostanie upubliczniona dopiero po ich podpisaniu. Wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych przyniesie korzyści gospodarcze dla Polski – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.

– Prawdopodobnie zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy do 6 tys. stopniowo, jednocześnie stworzenie dobrego, profesjonalnego zaplecza, dużych inwestycji na poziomie ponad 2 mld w infrastrukturę – to wszystko należy potraktować jako magnes, który będzie przyciągał amerykańskich inwestorów – ocenił.

Tym bardziej, że – jak dodał profesor – inwestycje amerykańskie są na stosunkowo niskim poziomie w Polsce. To samo można powiedzieć o wymianie handlowej.

– Również trzeba popatrzeć na to z perspektywy rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Przecież te nowoczesne samoloty, które w tej chwili są w trakcie negocjacji, które kupimy, pamiętajmy, że one nie będą powodowały tylko tworzenia systemu bezpieczeństwa. W dalszej kolejności należy pamiętać, że to będzie miało związek z rozwojem serwisu i być może produkcji pewnych elementów, a więc jakiś offset – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

W poniedziałek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapoznał się z programem rozwojowym samolotów myśliwskich piątej generacji F-35.

Prezydenci Polski i USA poza kwestią dot. zwiększenia wojsk amerykańskich w naszej Ojczyźnie mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie. Po południu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu.

W czwartek, po zakończeniu oficjalnej wizyty w Waszyngtonie, rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA, która obejmie stany Teksas, Nevadę i Kalifornię.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl