fot. Tomasz Strąg

Polskie wsparcie dla Syrii, Libanu i Jordanii

Polska pomaga uchodźcom. Nasza pomoc dociera m.in. do Syrii, Libanu i Jordanii. Pomagamy na miejscu, czyli tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna.

Obecny konflikt w Syrii generuje potężny problem uchodźczy – zaznaczyła minister Beata Kempa.

– W Jordanii, w Libanie czy w Turcji przebywa ok. 3 mln uchodźców syryjskich. Generalnie na tej wojnie ucierpiało i emigruje 13 mln Syryjczyków. To jest bardzo poważny problem – podkreśliła.

Polska stara się zaradzić skutkom kryzysu syryjskiego, pomagając na terenie tych krajów. Przesyłane są tam m.in. datki pieniężne oraz sprzęt i leki dla miejscowej ludności.

– Wyleczyliśmy skutecznie, jako Polacy, ok. 5,5 tys. osób. Przeprowadzane były procedury medyczne łącznie z protezowaniem tam na miejscu, a 13 tys. osób skorzystało z tych porad, z tego sprzętu diagnostycznego, który zakupiliśmy– wyjaśniła minister.

Efekt ten nie byłby jednak możliwy do osiągnięcia, gdyby nie ciężka praca wielu osób. Polscy wolontariusze oraz misjonarze, z narażeniem zdrowia i życia, starają się nieść pomoc tamtejszej ludności.

– Ci ludzie docierają rzeczywiście do tych osób, które potrzebują tej pomocy już natychmiast. Najczęściej jest to pomoc nie tylko w zakresie dostarczenia odzieży, żywności, leków, ale przede wszystkim jest to pomoc medyczna – powiedziała Beata Kempa.

W pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie angażuje się wiele organizacji m.in. Caritas Polska, Caritas Syria, Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, Polska Akcja Humanitarna, Polska Misja Medyczna oraz Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj