fot. twitter/MinSrodowiska

Min. H. Kowalczyk: Od nowego roku nie będzie podatku od dotacji w programie „Czyste powietrze”

Nie spieszymy się z wypłatą środków z programu „Czyste powietrze” w br., bo beneficjenci musieliby zapłacić podatek od otrzymanej dotacji – przyznał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że sytuacja zmieni się od stycznia 2019 r.

Szef resortu środowiska przypomniał podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska, że od 19 września br. trwa nabór wniosków w ramach antysmogowego programu „Czyste powietrze”. W jego ramach rząd zaplanował przeznaczyć 103 mld zł w dotacjach i pożyczkach na termomodernizację budynków i wymianę pieców.

Minister przyznał, że „na razie, rzeczywiście nie spieszymy się z wypłatą środków finansowych w starym roku (2018 r. – PAP) z prostej przyczyny, którą (gazeta- PAP) Fakt ze swoją swadą upubliczniła, że znaleźli błąd w programie i od dotacji wszyscy zapłacimy podatek”.

„Właśnie ze względu na to, że zwolnienie podatkowe dotacji wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., rzeczywiście pośpiech w wypłacie w 2018 r. byłby wpuszczeniem w pułapkę beneficjentów, którzy rzeczywiście w 2018 r. ten podatek od dotacji zapłacili” – przekonywał minister.

Minister Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 r. dotacje uzyskane z programu „Czyste powietrze” nie będą zaliczane jako dochód stąd nie trzeba będzie płacić od nich podatku.

Minister ocenił, że program „Czyste powietrze” finansowo się „bilansuje”. Poinformował, że w 2019 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponuje „ponad 5 mld zł, które może przeznaczyć na fundusz termomodernizacji, na program <<Czyste powietrze>>”. Z kolei wojewódzkie fundusze ochrony środowiska 0,5 mld zł – dodał.

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mógł z własnych środków przeznaczać rocznie ok. 1,5 mld zł na dotacje” – wskazał Henryk Kowalczyk.

Narodowy Fundusz – zdaniem ministra – przekaże (przez cały czas trwania programu) na dotacje ok. 18 mld zł.

Minister ocenił, że ulgi podatkowe w programie „Czyste powietrze” kosztować będą państwo rocznie ok. 1,7 mld zł; przez cały czas trwania programu – ok. 17 mld zł.

Henryk Kowalczyk poinformował, że finansowanie programu ma być także uzupełnione z programu „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2021-2027.

PAP/RIRM

drukuj