Czy Polsce uda się wypracować kompromis z KE?

Czy Polsce uda się wypracować polityczny kompromis z Komisją Europejską? Polski rząd przekonuje, że wprowadził stosowne poprawki do ustaw zmieniających sądownictwo i oczekuje na wycofanie wobec naszego kraju art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Na przeszkodzie do osiągnięcia porozumienia może stanąć jednak m.in. Donald Tusk.

To najtrudniejszy moment w rozmowach Polski z KE. Oczekiwanie ustępstw po obu stronach na razie skutkuje negocjacyjnym patem.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w Strasburgu, że kompromis z KE w sprawie praworządności leży w rękach polskiego rządu i partii rządzącej:

– Komisja Europejska toczy dialog z rządem polskim i wszyscy liczą, także ja, na pozytywne zmiany w Polsce, w polskim prawodawstwie – mówił Donald Tusk.

Jednak nie jest to takie oczywiste. Na unijnym korytarzu zahuczało, że były premier będzie chciał zablokować porozumienie na linii Polska-Komisja Europejska.

– Po ostatnich słowach Donalda Tuska, jego aktywności na forum europejskim przeciwko Polsce, rzeczywiście może on zablokować porozumienie pomiędzy KE a Polską, ale byłoby to szkodzeniem własnemu krajowi i w tych kategoriach należy oceniać tę aktywność – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych.

Dzisiejsza wypowiedź Donalda Tuska pokazuje, że po raz kolejny wykorzystuje on piastowaną przez siebie funkcję do ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski, i to będąc jednocześnie stroną konfliktu – zwróciła uwagę europoseł Beata Gosiewska.

– Donald Tusk, pełniąc tę funkcję, którą pełni, powinien zabiegać o sprawy polskie. Natomiast nie dosyć, że nic dobrego dla Polski nie zrobił, to chodzi i zajmuje się szkodzeniem Polsce. Mam nadzieję, że Polacy wyciągną z tego wnioski i tacy politycy będą w Polsce odpowiednio oceniani – komentowała Beata Gosiewska.

Parlament Europejski atakuje także Węgry – alarmując o poważnym ryzyku naruszenia praworządności.

Wobec Węgier UE stosuje już od dłuższego czasu retorsje – wskazał dr Bogusław Rogalski.

– Retorsje związane z tym, że naród węgierski wybrał centroprawicowy rząd i tu mamy problem z podejściem do demokracji w UE. Unia rządzona przez liberalnych polityków za każdym razem, gdy w kraju członkowskim wygrywa prawica, podnosi larum i napiętnuje ten kraj członkowski. O tym przekonały się Polska, Węgry, a wcześniej także Austria” – podkreślił ekspert.

Termin przesłuchania, na którym ma się stawić Donald Tusk, czyli w najbliższy poniedziałek, zbiega się z finalizowaniem rozmów w sprawie porozumienia polskiego rządu z KE. W unijnych kuluarach aż huczy, że przesłuchanie byłego premiera – mimo że zostało zaplanowane dużo wcześniej – może zostać wykorzystane jako przejaw „nękania” go przez Warszawę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl