Drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Rozpoczyna się drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj w Gnieźnie był prezydent RP Andrzej Duda.

W Polsce zachmurzenie umiarkowane

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna oraz częściowo wschodnia i środkowa będą w zasięgu rozległego niżu znad Morza Norweskiego. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominować będą wyże. Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki, związanej z pogłębiającym się niżem, którego ośrodek wędrować będzie wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii. Z zachodu napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Edukacja polskiej młodzieży za granicą

Dla Polaków mieszkających na obczyźnie jednym z najważniejszych problemów jest sprawa edukacji młodego pokolenia. W ramach V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy odbywa się także Forum Edukacji Polonijnej. Senat RP za zgodą rządu zwiększa środki na polskie szkoły poza granicami kraju. Z kolei w Ostródzie młodzież polskiego pochodzenia uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych. Z młodymi spotkał się też premier Mateusz Morawiecki.

Co dalej z żądaniami prof. Małgorzaty Gersdorf?

Była I prezes Sądu Najwyższego przedstawiła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu swoje żądania. Domaga się uznania, że nadal pełni swoją funkcję. Chce również powrotu do orzekania sędziów, którzy z mocy prawa przeszli w stan spoczynku oraz przywrócenia konstytucyjnego charakteru Krajowej Radzie Sądownictwa.

[TYLKO U NAS] A. Schmidt-Rodziewicz: To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie

To historia bez precedensu, że przedstawiciel organizacji polskich i polonijnych zasiądzie w polskim parlamencie. Ta sprawa powinna być już dawno załatwiona. Głos naszych rodaków musi być słyszalny w bardzo wyraźny sposób – zwróciła uwagę w piątkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Europosłowie szukali zagrożeń dla praworządności

Przedstawiciele Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego przez trzy dni sprawdzali, jakie jest zagrożenie dla praworządności w Polsce. Spotykali się z sędziami i politykami. Podsumowując wizytę europosłowie stwierdzili, że każdy kraj ma prawo reformować wymiar sprawiedliwości, ale musi wziąć pod uwagę zastrzeżenia Brukseli.