Pakistańscy dżihadyści: celem ostatniego zamachu byli chrześcijanie

Celem niedzielnego zamachu w Pakistanie byli chrześcijanie – oświadczyli talibowie, którzy przyznali się do jego zorganizowania. W wybuchu przed publicznym parkiem w Lahore zginęło ponad 70 osób, a ok. 300 zostało rannych. Większość z nich stanowiły kobiet i dzieci.

Podczas spotkania z wiernymi w wielkanocny poniedziałek Ojciec św. Franciszek potępił zamachy na chrześcijan, nazywając je odrażającymi i nikczemnymi zbrodniami. Papież podkreślił, że przemoc i zabójcza nienawiść prowadzą do bólu i zniszczenia, a drogą do pokoju są szacunek i braterstwo.

Oświadczenie ws. zamachu wydało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kondolencje wszystkich rodzinom ofiar złożył szef resortu Witold Waszczykowski.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zwraca uwagę, że na świecie jest coraz więcej miejsc, gdzie ludzie są zabijani za wiarę w Chrystusa.

Papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI przypominali nam, że wiek XX i wiek XXI to są wiekami męczenników. Ostatnie dane podawane dwa lata temu przez Radio Watykańskie mówiły o 105 tys. Daje nam to taką wypadkową, że co 5 minut na świecie ktoś jest zabijany tylko dlatego, że jest chrześcijaninem. To jest bardzo dziwna sytuacja na świecie. Pamiętajmy, że podczas Arabskiej Wiosny czy teraz podczas działalności Państwa Islamskiego mniejszości religijne, takie jak chrześcijanie czy jazydzi, stają się niestety celem tej nienawiści. Dzieje się tak dlatego, że to są często małe grupy, za którymi się nikt nie wstawia – rządy czy jakieś wielkie instytucje. To się wpisuje w niechęć do chrześcijaństwa, która jest widoczna również na tym poziomie – tłumaczy ks. prof. Waldemar Cisło.

Oprócz zamachów w Pakistanie w ostatnich dniach pojawiły się także niepotwierdzone doniesienia medialne o losach uprowadzonego przez islamistów w Jemenie salezjańskiego misjonarza Thomasa Uzhunhalila. O jego śmierci, według przekazu austriackiej telewizji, miał poinformować przewodniczący Episkopatu Austrii ks. kard. Schonborna podczas uroczystości Wigilii Paschalnej. Salezjanie nie potwierdzają tych doniesień.

RIRM

drukuj