fot. PAP/EPA

Mali: Nie żyje porwany przez islamistów szwajcarski zakładnik

Nie żyje szwajcarski zakładnik przetrzymywany w Mali – przekazało MSZ Szwajcarii. Z dostępnych informacji wynika, że został zabity przez porywaczy należących do islamistycznej organizacji terrorystycznej – sprecyzowano w komunikacie.

„Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci naszego współobywatela” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym szef dyplomacji szwajcarskiej Ignazio Cassis.

„Potępiamy ten okrutny czyn i składamy najgłębsze kondolencje bliskim ofiary” – dodał.

Resort nie podaje tożsamości zakładnika. Wyjaśnia jedynie, że władze francuskie poinformowały Szwajcarię w piątek po południu, iż zakładnik „został zabity przez z

Strona szwajcarska precyzuje ponadto, że władze francuskie zostały poinformowane o tej egzekucji za pośrednictwem niedawno uwolnionej francuskiej zakładniczki Sophie Petronin, która przybyła do Francji w piątek w południe po czterech latach przetrzymywania w Mali przez dżihadystów.

MSZ Szwajcarii zapewnia, że władze szwajcarskie „robią wszystko, co w ich mocy, aby poznać dokładne okoliczności” śmierci ich obywatela „oraz miejsce, w którym znajduje się ciało ofiary”.

„Szwajcaria zrobi wszystko, co w jej mocy, aby sprowadzić je do kraju” – zapewniono.

W Mali w sierpniu doszło do wojskowego zamachu stanu. Tymczasowym prezydentem obecnie jest Ba N’Daou, wybrany przez komitet przejściowy, utworzony przez rządzącą tym krajem wojskową juntę.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Odrębną operację przywracania pokoju rozpoczęła też Francja.

Grupy ekstremistów w Mali są szczególnie aktywne na północy. Ich działalność stopniowo rozprzestrzeniła się jednak na rejony w środkowej części kraju oraz na sąsiednie państwa Niger i Burkina Faso. Ataków na żołnierzy malijskich i francuskich oraz urzędników państwowych dokonują islamistyczne grupy rebelianckie, powiązane z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl