fot. flickr.com

Prezydent podpisał ustawę ws. bezpłatnych podręczników

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę ws. bezpłatnych podręczników. Nowelizacje ustawy o systemie oświaty była rozpatrywana w trybie pilnym.

We wrześniu 2014 r. darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok – uczniowie klas II, za dwa lata – uczniowie klas III. Nowela przewiduje także, że od 2015 r. szkoły podstawowe i gimnazja będą otrzymywać środki na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla starszych uczniów.

Podczas prac nad ustawą eksperci zwracali uwagę na nierówne traktowanie uczniów i rodziców. Politycy PiS-u chcieli, żeby nieodpłatne podręczniki otrzymali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

To był pierwszy element, który naszym zdaniem naraża rozwiązanie rządowe na niekonstytucyjność, na nierówne traktowanie podmiotów korzystających z edukacji. Po drugie, wnosiliśmy poprawkę, która oferowałaby młodzieży: dzieciom w szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej bezpłatny dostęp do podręcznika z religii lub z etyki, to jest dla nas rozwiązanie zdroworozsądkowe, to jest rozwiązanie, które jest rozwiązaniem uczciwym i sprawiedliwym – powiedział Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji.

Zgodnie z nowelą, nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik – pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników. Podręczniki będą własnością szkoły, wypożyczaną uczniom. Mają służyć, co najmniej, trzem rocznikom dzieci.

RIRM

drukuj