fot. flickr.com

Nowe metody leczenia raka nerki

Chorzy na raka nerki będą poddani nowym metodom leczenia. Głównie za sprawą nowych preparatów, które znalazły się na liście leków refundowanych. Są to preparaty wspomagające leczenie dla chorych z zaawansowanym rakiem nerkowo-komórkowym.

 Pan Mirosław Korlak  do lekarza zgłosił się z naroślą na policzku, która zaczęła się powiększać. Był przekonany, że to niegroźny problem, który można w prosty sposób rozwiązać chirurgicznie. Niestety, sprawa okazała się bardzo poważna, a diagnoza brzmiała jak wyrok – przerzut nowotworu nerki do ślinianki. Obecnie przyjmuje jeden z dwóch leków wspomagających leczenie czyli kabozantynib.

– Niektórzy mi powiedzieli, że będę żył pół roku. A ja im niestety wymknąłem się spod kontroli, bo żyję 6 lat. No i jak widać cieszę się dobrym humorem – powiedział Mirosław Koroluk, pacjent.

To wszystko dzięki odpowiedni lekom,  które istotnie przedłużają życie chorych z rozpoznaniem zaawansowanego raka nerki. Leki te są stosowane w większości krajów Europy oraz Stanach Zjednoczonych..

– Leki nowej generacji, które zostały zarejestrowane dwa lata temu, do tej pory były dostępne tylko w ramach tzw. programu rozszerzonego dostępu finansowanego przez firmy farmaceutyczne – wskazał prof. Piotr Wysocki, onkolog kliniczny, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, atakuje przede wszystkim węzły chłonne, ale także może występować np. w śliniankach, co jest nietypowe z punktu widzenia innych nowotworów. Przyczyny rozwoju raka nerki w dużej mierze pozostają nieznane. Eksperci łączą go z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą.

– Choroba ma zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i związana jest ze zwiększonym ryzykiem palenia papierosów – prof. Piotr Chłosta, urolog, prezes Towarzystwa Urologicznego.

Ze względu na późne rozpoznanie nowotworu, ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów umiera przedwcześnie. Szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu i bezbolesne badanie USG jamy brzusznej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w krajach zachodnich co szósty diagnozowany u mężczyzn nowotwór jest rakiem nerki.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj