Młodzież z całego świata świętuje w Kaliszu, trwają DwD

Z udziałem pielgrzymów z Francji, Włoch, Słowenii i Ekwadoru zainaugurowano kaliskie Dni w Diecezji. Wspólny taniec, śpiew, modlitwa, uwielbienie czy… nauka języka polskiego – tak młodzież diecezji kaliskiej przyjęła swoich rówieśników z zagranicy.

Gości z zagranicy nie trzeba było zachęcać do wspólnej zabawy. Już pierwsze dźwięki zespołu Abba Pater Music zmotywowały Francuzów i Włochów do wspólnego tańca. Na inaugurację spotkania głos zabrał ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Później młodzież mogła m.in. zobaczyć, jak wyglądają tradycyjne polskie tańce: krakowiak i polonez.

Prowadzący spotkanie – ks. Przemysław Kapała i Szymon Kozupa – zadbali o to, by nauczyć gości kilku polskich słów: dzień dobry, cześć, jestem szczęśliwy, dobrze czuję się w Polsce. Pierwszy dzień Dni w Diecezji zakończyła wspólna modlitwa i uwielbienie. Puentą spotkania były słowa: Your God is your Father.

„Bóg jest zaskakujący w swojej miłości” – to hasło towarzyszyło młodym z całego świata w trakcie czwartkowej katechezy.

Bóg umie liczyć tylko do jednego. Pasterz ma sto owiec, gubi się jedna i patrzy tylko na nią; kobieta ma dziesięć drachm, gubi się jedna, a zachowuje się jakby miała tylko tę jedną; ojciec ma dwóch synów, gubi się jeden, wypatruje ciągle tego jednego. (…) Tak patrzy na nas Bóg. Bóg patrzy na mnie, na Ciebie, jakbyśmy byli jedyni na świecie, jakby nie było nikogo innego. Mimo, że ma miliardy swoich synów i córek, on patrzy na mnie i na Ciebie jakbyśmy byli jedyni na świecie i nigdy nas z nikim nie porównuje – mówił w trakcie porannej katechezy ks. Piotr Bałoniak.

Czwartkowej Mszy Święty w Sanktuarium św. Józefa przewodniczył ks. bp Edward Janiak. W homilii ordynariusz diecezji kaliskiej zwrócił uwagę na tajemnicę miłosierdzia i świętość św. Faustyny.

Jak trudno było uwierzyć wtedy, że ta siostra zakonna spełnia wolę Bożą. Mistyczka, ale miała tę prostotę, pokorę i cierpienie, które zawsze pozostaje w życiu tajemnicą. Chciałbym Was prosić, byście nigdy nie mówili, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. Jan Paweł II, kiedy spotykał się z ludźmi młodymi na wózkach inwalidzkich, mówił, że są uprzywilejowani, nie mówił nieszczęśliwi, dlatego że są najbliżej krzyża Chrystusa. Cierpienie zawsze pozostaje dla człowieka tajemnicą i tylko w kontekście krzyża Chrystusa nabiera sensu, ma wartość – podkreślił ks. bp Edward Janiak.

Historią swojego nawrócenia z pielgrzymami z Włoch, Francji, Słowenii i Ekwadoru podzieliła się Anna Golędzinowska, autorka książek: „Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki”, „Z ciemności do światła” czy „Jestem grzesznikiem”.

Nauczyłam się przebaczenia. Jeżeli ofiara gwałtu może przebaczyć, każdy z Was może przebaczyć. (…) Co to jest prawdziwa miłość? Pan Jezus dał nam jedno przykazanie – o miłości: miłujcie się nawzajem, tak jak Ja was umiłowałem. (…) Każdy z Was zasługuje na to, żeby spotkać osobę, która będzie Was tak kochała, że będzie w stanie oddać za Was życie – mówiła Ania Golędzinowska do młodzieży zebranej w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Czwartkowy wieczór był pełen wspólnych zabaw. Pielgrzymi z poszczególnych krajów mogli zaprezentować popularne w swoich krajach tańce. Dzień ponownie zakończyła modlitwa uwielbienia.

Biuro Prasowe ŚDM Kalisz 2016


drukuj